حذف تدریجی علوفه هیدروپونیک از خوراک دام/ افزایش صددرصدی قیمت بذر جو
حذف تدریجی علوفه هیدروپونیک از خوراک دام/ افزایش صددرصدی قیمت بذر جو

حذف تدریجی علوفه هیدروپونیک از خوراک دام/ افزایش صددرصدی قیمت بذر جو

اصلاح الگوی کشت ممکن است در تامین خوراک دام موثر باشد/ تصمیم گیری برای تولید در شرایط فعلی بسیار مشکل است.

به گزارش دامیران به نقل از تحلیل بازار، در حالی که واردات علوفه و نهاده دامی به صورت قابل توجهی به واردات وابسته است، برخی کارشناسان بر توسعه تولیدات داخلی در راستای کاهش وابستگی به واردات چنین کالاهایی تاکید دارند. از جمله علوفه های تولیدی در داخل به بخش کشت هیدروپونیک برمیگردد که تولید کنندگان این بخش نیز با موانعی در مسیر تولید مواجه هستند. به طوری که آرش ساعدی فعال این بخش می گوید: در بحث تولید علوفه دامی به روش هیدروپونیک می توان گفت تقریبا همه چیز متوقف شده است که عمدتا به دلیل عدم وجود تقاضا در بازار برای این نوع محصولات است.

ساعدی افزود: در واقع از یکسو تصمیم گیری در شرایط فعلی سخت شده و است و از سوی دیگر وضعیت دام و دامداری به هم ریخته است.

وی خاطر نشان کرد: این در حالی است که اگر شرایط تولید فراهم باشد و علوفه دامی هیدروپونیک اگر به درستی تولید شود و درست وارد جیره غذایی دام شود دامداران استقبال می کنند.

موجودی خوراک دام و طیور در گمرک چقدر است؟

ساعدی خاطر نشان کرد: در حال حاضر اصلی ترین مساله دامداران خوراک دام است که اگرچه در بازار موجود است اما بسیار گران شده است.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که آیا می توان علوفه دامی که به روش هیدروپونیک تولید می شود را جایگزین خوراک دام کرد، گفت: خیر نمی شود، چون تولیدات ما یک محصول کمکی است و نهایتا ۲۰ تا ۳۰ درصد از خوراک دام را کاهش می دهد.

ساعدی همچنین با بیان اینکه برای تولید علوفه دامی هیدروپونیک غالبا از بذر جو استفاده می شود، خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه جو وارداتی به اصطلاح جوانه نمی زند هر آنچه استفاده می کنیم جو داخلی است با این وجود شاهد افزایش قیمت تولید داخل نیز هستیم.

وی ادامه داد: در واقع قیمت بذر جو نسب به سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش یافته است.

از سوی دیگر بر اساس آنچه وزارت جهاد کشاورزی در پیش گرفته کارشناسان می گویند در صورت اجرای درست طرح الگوی کشت شاید بتوان از این طریق بخش بیشتری از علوفه و نهاده های دامی مورد نیاز کشور را تامین کرد.

حذف تدریجی علوفه هیدروپونیک از خوراک دام/ افزایش صددرصدی قیمت بذر جو

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: تحلیل بازار

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نه − چهار =