خشکسالی؛ آسیبی جدی برای صنعت دامپروری
خشکسالی؛ آسیبی جدی برای صنعت دامپروری
post

خشکسالی؛ آسیبی جدی برای صنعت دامپروری

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با اشاره به اینکه «خشکسالی باعث آسیب جدی به صنعت دامپروری می‌شود»، گفت: دامدار در هنگام خشکسالی به این دلیل که مراتع فقیر هستند، تامین غذای دام، علی‌الخصوص دام سبک را به جیره‌های دستی می‌سپارد و سپس جیره غذایی دام تغییر می‌کند. درنتیجه حیوان دچار بیماری‌های خاصی خواهد شد.

محمدرضا بهروزیان در خصوص تغذیه دام با توجه به شرایط خشکسالی اظهار کرد: خشکسالی پدیده‌ای است که منجر به تغییر اکوسیستم، پیشروی کویر، کاهش محصولات کشاورزی و فقیر شدن مراتع می‌شود و باعث آسیب جدی به صنعت دامپروری می‌شود.

دامدار در هنگام خشکسالی به این دلیل که مراتع فقیر هستند، تامین غذای دام، علی‌الخصوص دام سبک را به جیره‌های دستی می‌سپارد و سپس جیره غذایی دام تغییر می‌کند و زمانی که این اتفاق رخ می‌دهد، حیوان دچار بیماری‌های خاصی خواهد شد. مهمترین بیماری‌های دوره خشکسالی بیماری‌های «کلستریدیایی» ناشی از تغییر جیره ‌غذایی، بیماری‌های انگلی داخلی و خارجی و نیز بیمارهای ناشی از کمبود مواد معدنی و ویتامینی است.

رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: حیوانی که دائما علوفه مصرف کرده است، وقتی ناگهان خوراکش از علوفه به کنسانتره یا نان‌خشک تبدیل می‌شود، در بدنش سم تولید شده و این مساله گاهی موجب مرگ ناگهانی دام می‌شود.

بهروزیان با اشاره به داروهای مخصوص برای تامین ویتامین بدن دام‌ها خاطرنشان کرد: در سال‌هایی که خشکسالی رخ می‌دهد، قاعدتا هم کمیت و هم کیفیت غذای حیوانات تغییر پیدا می‌کند و بدن دام نسبت به ویتامین‌ها دچار کمبود خواهد شد. بنابراین بهتر است دامدار از مکمل‌های ویتامینه نیز برای دام استفاده کند وگرنه بدن حیوان مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف خواهد شد.

وی اضافه کرد: برای مقابله با وقوع چنین بیماری‌هایی در دام‌ها، پیکیج‌های حمایتی از حیوانات و همچنین داروهای ضد انگل می‌توانند تاثیر مطلوب و مفیدی داشته باشند. هرکدام از این داروها و ویتامین‌ها برای مصرف دستور العمل خاص خود و میزان مصرف معین و مشخصی دارد.

آشنایی با نرم افزار مدیریت گله Compass

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: ایسنا
لینک کوتاه: daamiran.com?p=10136
جهت مشاهده آرشیو اخبار صنعت کلیک کنید
خشکسالی؛ آسیبی جدی برای صنعت دامپروری

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده + چهار =