داستان شرایط بحرانی صنعت دامپروری ادامه دارد/ کاهش تولید ۲۴ درصدی گوشت گاو
داستان شرایط بحرانی صنعت دامپروری ادامه دارد/ کاهش تولید ۲۴ درصدی گوشت گاو

داستان شرایط بحرانی صنعت دامپروری ادامه دارد/ کاهش تولید ۲۴ درصدی گوشت گاو

به نظر می رسد برخلاف ادعای مسئولان، برای رفع این مشکات صنعت دامپروری، هیچ فکری نشده است و گویی همه منتظر هستند تا بخش قابل توجهی از تولید کننده های این بخش کار را تعطیل کنند و وقتی محصولات پرمصرف صنعت دام و طیور یعنی مرغ، تخم مرغ، گوشت و شیر در بازار نایاب شد آن موقع فکر چاره ای بیفتند.

به گزارش دامیران به نقل از خبرگزاری بازار، صنعت دام و طیور کشور در حالی در شرایط بحرانی به سر می برند که بحث تامین علوفه و نهاده دامی با قیمت مناسب که هزینه های تولید را چندان غیر متعارف نسازد، اصلی ترین چالشی است که فعالان این بخش با آن هر روزه درگیر هستند. با این وجود به نظر می رسد برخلاف آنچه مسئولان مدعی هستند، برای رفع این مشکل هیچ فکری نشده است و گویی همه منتظر هستند تا بخش قابل توجهی از تولید کننده های این بخش کار را تعطیل کنند و وقتی محصولات پرمصرف صنعت دام و طیور یعنی مرغ، تخم مرغ، گوشت و شیر در بازار نایاب شد آن موقع فکر چاره ای بیفتند. این در شرایطی است که راه حل های پیشنهادی برای رفع بخشی از مشکلات این صنعت نیز گویی پاسخگو نیست. به طوری که در بحث صادرات دام که چندی پیش مجوز آن از سوی دولت صادر شده، نتوانسته است گره گشا باشد و به گفته فعالان این بخش تعیین عوارض صادراتی انجام صادرات را مشکل کرده است. به عبارت دیگر به جز در استان های مرزی، دیگر استان ها چندان توان صادراتی دام را ندارند چرا که با توجه به عوارض صادراتی وضع شده، برای آنها مقرون به صرفه نیست.

بحران صنعت دامداری در قطب تولید شیر کشور

صنعت دامداری کشور تا به حدی درگیر بحران است که مرکز آمار اخیرا اعلام کرده است «تولید گوشت گاو ۲۴ درصد کاهش داشته است و از آن طرف نیز تولید شیر در کشور بیش از ۱۰درصدی کاهشی بوده است». در واقع بر اساس آنچه مرکز آمار ایران اعلام کرده در تابستان جاری تعداد گاو و گوساله پروار شده در این فصل به ۴٣٠ هزار رأس رسیده که نسبت به فصل مشابه در سال قبل ٢۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد. از سوی دیگر این آمار بیانگر این است که در تابستان جاری ۱.۹ میلیون تن شیر گاو در دامداری‌های کشور تولید شد که نسبت به فصل تابستان سال قبل ١٠.۵ درصدی کاهش داشته است. گفتنی است این آمار کاهشی از تولید گوشت قرمز و شیر در کشوراز گرانی این دو محصول در ماه های آینده حکایت دارد.

دامداران پروانه چرای خود را تمدید کنند

عوارض صادراتی؛ مانعی بزرگ پیش روی صادرات دام سنگین

احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران کشور در خصوص وضعیت موجودی و قیمت نهاده های دامی به خبرنگار بازار می گوید: نهاده در بازار موجود است اما مشکل تامین نقدینگی داریم.

مقدسی می گوید: قیمت انواع نهاده ها همان قیمت های مصوب است؛ یعنی در حال حاضر هر کیلو جو و ذرت با قیمت ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان و هر کیلوگرم سویا نیز با نرخ ۱۶هزار و ۳۰۰ تومان به دست دامداران می رسد.

وی با بیان اینکه در جذب شیر مشکلی نداریم، افزود: با این وجود در مورد گوشت قرمز مشکل جذب داریم چون خریداری وجود ندارد.

نجات صنعت دامپروری؛ نخواستن، نتوانستن است

بر اساس این گزارش، برای رفع برخی از مشکلات دامداران از جمله انباشت دام دولت صادرات دام را آزاد کرد اما به طور خاص در حوزه دام سنگین می توان گفت تا به حال هیچگونه صادراتی انجام نشده است. مقدسی در این خصوص نیز می گوید: برای صادرات دام سنگین به ازای هر کیلو، ۱۶۷۰۰ تومان عوارض صادرات قرار داده شده که به واسطه این عوارض توان رقابت را در بازارهای خارجی از دست می دهیم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تا به حال هیچ صادراتی در بخش دام سنگین صورت نگرفته است لذا در پی این هستیم که عوارض صادراتی را رفع کنیم تا توان صادراتی داشته باشیم.

داستان شرایط بحرانی صنعت دامپروری ادامه دارد/ کاهش تولید ۲۴ درصدی گوشت گاو

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری بازار

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

15 − 5 =