دامداران روزهای سختی را برای تهیه نهاده می‌گذرانند
دامداران روزهای سختی را برای تهیه نهاده می‌گذرانند

دامداران روزهای سختی را برای تهیه نهاده می‌گذرانند

افزایش قیمت نهاده‌ها در بازار آزاد و نامطلوب بودن نهاده‌های دامی، دامداران استان چهارمحال و بختیاری را دچار استیصال کرده و ظاهرا نهاده‌های دولتی فقط ۶۰ درصد نیاز دامداران را تامین می‌کند.

دامداری سهم مهمی در امنیت غذایی مورد نیاز بشر دارد که در این مورد می‌توان به تولید محصولات لبنی، گوشت، پشم و چرم اشاره کرد. علاوه بر این کود حیوانی نقش اساسی را در صنعت کشاورزی بر عهده دارد و باعث رونق تولید در این حوزه می‌شود.

در سال جاری خشکسالی، تامین علوفه را دچار مسئله کرد و کمبود نهاده‌های دامی ضربه مهلکی به دامداران وارد آورد، کمبود نهاده‌ها موجب گرانی آن‌ها و عدم کیفیت شد که این مسئله دامداران را سردرگم کرده بود، گرچه هنوز هم قیمت بالای علوفه و حتی نهاده دامی، دامداران را مجبور به کشتن دام مولد می‌کند تا بتوانند از پس هزینه‌ها بر آیند.

استان چهارمحال و بختیاری که بر پایه دامداری و دامپروری می‌چرخد، فارق از این مسائل نبوده است چرا که خشکسالی گریبان‌گیر این استان نیز شده است، در گزارشات قبلی تسنیم  اوضاع دامداران در خصوص تامین تامین علوفه و نهاده‌ها چندان مطلوب نبود و گرانی، تاخیر در تحویل نهاده‌های دامی و عدم کیفیت نهاده‌ها، دامداران استان چهارمحال و بختیاری را دچار استیصال کرده بود.

افزایش قیمت و نامطلوبی نهاده‌ها برای دامداران به صرفه نیست

امید شریعتمدار، یکی از دامداران استان، با اشاره به وضع نهاده‌های دامی، اظهار داشت: ۷۰ درصد نهاده دامی کنسانتره بوده و در مجموع نهاده دامی ۱۵ قلم است که از این مقدار ۳ قلم آن را دولت می‌دهد که این مقدار ۵۰ الی ۶۰ درصد نیاز دامداران را برطرف می‌کند.

دامداران ۱۲ قلم دیگر را از کشاورزان، بازار و … تهیه می‌کنند، ۶۰ درصدی که دولت تامین می‌کند اوضاع نسبتاً خوبی دارد و با واریز هزینه آن، نهاده دامی یک ماهه در اختیار ما قرار می‌گیرد و مثل چند ماهه گذشته نیست که تحویل نهاده‌‌ها روندی طولانی داشته باشد.

درخواست مانع زدایی اتحادیه گاوداران و دامداران خراسان رضوی از روحانی

با وجود تامین این ۳ قلم نهاده، توسط دولت، ۱۲ قلم دیگر همچون کاه و یونجه در حال افزایش قیمت بوده که باز هم برای دامدار به صرفه نیست، کیفت برخی نهاده‌ها از جمله ذرت و سویا مطلوب است اما کیفیت برخی دیگر مانند چندان خوب نیست.

نهاده‌های دولتی با قیمت مصوب دولت در اختیار دامدار است

سام مردانی، معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری نیز اظهار داشت: نهاده حوزه دام از طریق وزارت خانه بر اساس یک شاخص اعلام می‌شود، دام شیری صنعتی، دام سنتی سبک و سنگین دارای سهمیه مشخص هستند، در گذشته تنها به دام مولد شیری صنعتی سهمیه داده می‌شد اما در حال حاضر به کل گله سهمیه داده می‌شود‌.

وی با اشاره به رضایت دامداران صنعتی از سهمیه خود، گفت: برای دامداران سنتی سهمیه کمتر بوده است، عمده نهاده‌ها در بخش دام تنها ۳ قلم جو، کنجاله سویا و ذرت است که با ارز ۴۲۰۰ وارد کشور شده و با قیمت مصوب دولتی در اختیار دامدار قرار می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: با شرایط پیش آمده یعنی خشکسالی و افزایش قیمت علوفه و نهاده دامی در بازار، این اقدام دولت مثبت بود و کمک خوبی به دامداران شد، این ۳ قلم نهاده دامی با همان قیمت و به شکل مطلوب در اختیار دامداران قرار می‌گیرد.

کیفیت نهاده‌های دامی مطلوب است

مردانی افزود: یک مقطعی با سفارش نهاده دامی و به طول انجامیدن تحویل آن، دامداران و مرغداران دچار مشکل شدند اما اخیرا اوضاع خوب بوده و تحویل نهاده‌های دامی به موقع صورت می‌گیرد، شایان ذکر است کیفیت نهاده‌های دامی به حد مطلوبی رسیده است.

وی با اشاره به تولید خوراک دام از سال گذشته در استان، بیان داشت: از سال ۹۹ در استان چهارمحال و بختیاری تولید خوراک دام شروع شد که موجب کاهش انحرافات نهاده خام در بازار آزاد و افزایش کیفیت نهاده‌ها شد که این کمک بزرگی به دامداران و حتی کارخانجات بود.

تنظیم بازار گوشت قرمز با عرضه ذخایر موجود

مردانی در پایان با اشاره به وضعیت نهاده برای طیور، خاطرنشان کرد: طیور گوشتی، تخم گذار، مادر و بوقلمون در سیستم ثبت می‌شوند و با توجه به اطلاعات ثبت شده در سامانه نهاده به مقدار مورد نیاز از جمله کنجاله سویا و ذرت در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد و هیچ مسئله‌ای در این زمینه نیست.

دامداران روزهای سختی را برای تهیه نهاده می‌گذرانند

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار × 4 =