ذبح دام‌های مولد آینده بخش دامپروری را به چالش می‌کشد
ذبح دام‌های مولد آینده بخش دامپروری را به چالش می‌کشد
post

عضو کمیسیون کشاورزی؛

ذبح دام‌های مولد آینده بخش دامپروری را به چالش می‌کشد

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: عدم وجود نهاده و قیمت بالای آن و قیمت پایین لبنیات خریداری شده از دامدار سبب ذبح دام مولد می‌شود که این برای کشور در آینده مسئله می‌آفریند.

حجت‌الاسلام و المسلمین امیرقلی جعفری، با اشاره به دلایل به وجود آمدن مسئله و معضل نهاده‌های دامی در کشور، اظهار داشت: مشکلات امروز را ماه‌ها پیش کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به آقایان هشدار داده بود.

اختیاراتی را از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صمت واگذار کرده بودند که چند روز گذشته پس از مدت‌ها این اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی بازگشت، واگذاری این اختیارات به وزارت صمت موجب شده بود دو دستگاه تصمیم‌گیری کنند و مشکل به وجود می‌آمد.

نماینده مردم بروجن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دومین علت در خصوص مسئله نهاده‌های دامی، گفت: سامانه بازارگاه نهاده‌های کشاورزی مشکلاتی داشت  که مقداری از آن‌ها حل شدند اما همچنان شاهد نارسایی‌ها در این حوزه هستیم.

وی با اشاره به انباشت حجم بالایی از نهاده‌های دامی در بنادر، تصریح کرد: هم اکنون بیش از ۳ میلیون تن نهاده دامی در گمرک دپو شده است و در حال از بین رفتن است و علت انباشته شدن آن را عدم وجود وسیله برای حمل و نقل دانستند اما بنا شد این نهاده‌ها هر چه سریعتر از گمرک به سمت استان‌ها فرستاده شود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مشکل دیگر دو نرخی بودن است که فسادزا است، در مجموع بی‌تدبیری و سوء مدیریت موجب به وجود آمدن اوضاع امروز شده است.

مقدار نیاز کشور به نهاده‌ها کاملاً روشن است اما متاسفانه دستگاه‌ها آمار مختلفی ارائه می‌دهند و طرحی که داده شده کاملاً مشخص است، نباید این اتفاقات می‌افتاد.

اقتصاد بیمار دامپروری نیاز به جراحی دارد
پدر جانشین ، دستاورد جدید سلول های بنیادی در دامپروری

جعفری با اشاره به کاهش بارندگی ۴۰ تا ۵۰ درصدی در استان‌ها، گفت: وقتی از کمبود بارش صحبت می‌شود یعنی با کمبود علوفه مواجه هستیم و دامدار باید علوفه را از جای دیگر تهیه کند، این موضوع یک عامل طبیعی است و باید پذیرفت.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی افزود: قیمت علوفه به دلیل خشکسالی بالا رفت، دولت باید علوفه را در حد توان در اختیار دامداری‌ها قرار می‌داد و از کسانی که نمی‌توانند ادامه دهند دام‌های آن‌ها خریداری می‌شد تا دام‌های مولد کشتار نشود.

وی با اشاره به قاچاق محصولات کشاورزی، گفت: آمارها حکایت از قاچاق کاه را می‌دهد و این عوامل دست به دست هم دادند تا وضع امروز این چنین شده است.

به نظر بنده صحبت‌های دامداران کاملاً درست است، اینکه نهاده وجود ندارد و قیمت بالا است و لبنیات هم با قیمت پایین برای دامدار به صرفه نیست و این است که ناچار به ذبح دام مولد هستند، این برای کشور در آینده مسئله می‌آفریند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: امید است با تدبیر، انسجام و مدیریت انقلابی دولت جدید، بازار را سامان دهیم قطعاً این اوضاع را می‌توان کنترل کرد.

ذبح دام‌های مولد آینده بخش دامپروری را به چالش می‌کشد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

شانزده − 5 =