رکود بازار گوشت واقعی است/ بررسی آثار اجرای طرح تهاتر نهاده‌های دامی و گوشت
رکود بازار گوشت واقعی است/ بررسی آثار اجرای طرح تهاتر نهاده‌های دامی و گوشت

رکود بازار گوشت واقعی است/ بررسی آثار اجرای طرح تهاتر نهاده‌های دامی و گوشت

همزمان با رشد بی‌رویه تورم در کشور دست مردم برای خرید کالاهای اساسی کوتاه‌تر شده است. یکی از این محصولات گوشت قرمز است که طی سال‌های اخیر و به ویژه پس از آزادسازی نرخ ارز و افزایش قیمت‌ها، مصرف آن به‌طور قابل توجهی در کشور کاهش یافته است. این در حالی است که قیمت گوشت قرمز که دولت نیز نرخ مصوبی برای آن تعیین نکرده است، روند صعودی را تجربه می‌کند که منجر به کاهش هرچه بیشتر مصرف این محصول پروتئینی می‌شود. مسوولان اتحادیه مرکزی دام سبک کشور درباره دلیل افزایش قیمت گوشت معتقدند: قیمت دام زنده کمی افزایش داشته است، اما جهش قیمت گوشت قرمز در بازار ربطی به تولیدکننده ندارد و این عوامل بازار هستند که قیمت‌‌ها را تعیین می‌کنند که نزدیک شدن به بازار شب یلدا و شب عید نیز در این زمینه تاثیرگذار است.

به گزارش دامیران به نقل از دنیای اقتصاد، دامداران پس از آزادسازی قیمت ارز، بیشترین آسیب را دیدند و صنعت دام و گوشت کشور در بخش تولید، بزرگ‌ترین آسیب‌دیده از آزادسازی‌‌ها بود که علت آن، ۸ برابر شدن قیمت نهاده بود. در همین راستا رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی معتقد است: حذف ارز ترجیحی واردات و تامین نهاده‌های دامی را برای دامداران با مشکل مواجه کرد و آنها قادر به سیر کردن دام‌های خود نیستند. علی‌اصغر ملکی با تاکید بر اینکه هزینه نگهداری از دام در کشور افزایش یافته است، تصریح کرد: دامپرور توان مالی کافی در اختیار ندارد و با توجه به کاهش بارندگی و خشکسالی مراتع در ۶ ماه نخست سال که باید مواد غذایی دام تامین می‌شد انجام نشده بنابراین نهاده‌های دامی کافی نبوده و این امر هزینه‌ها را دو برابر کرده است.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی با تاکید بر تامین نهاده‌های دام و کاهش نرخ نگهداری از دام گفت: در حال حاضر واردات نهاده‌های دامی با قیمت مناسب بزرگ‌ترین مشکل دامداران بوده و این نهاده‌ها در کارخانه تولید نمی‌شود و باید شرایط اقلیمی مناسب باشد تا از طریق زمین رویش رخ دهد. با توجه به کاهش بارندگی، تامین کل نیاز بازار از داخل ممکن نبوده و باید واردات با اختصاص اعتبارات ارزان‌قیمت انجام شود.

تغییر قیمت گوشت تا کیلویی ۱۵۴ هزار تومان

سلب انگیزه‌‌‌‌‌‌ فروش دام در بازار داخلی

بر اساس این گزارش، هم‌اکنون قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته‌های گذشته روند افزایشی به خود گرفته و قیمت هر کیلو شقه گوسفندی از حدود ۱۹۸‌‌ هزار تومان به حدود ۲۳۰‌‌ هزار تومان رسیده است. رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در این باره توضیح داد: وقتی هوا سرد می‌شود، مصرف پروتئین بالا می‌‌رود. از طرفی قیمت نهاده‌های دامی بالا است و همین موضوع هزینه تولید را بالا برده است. در این شرایط البته صادرات قطع شده است. ملکی در پاسخ به برخی تصورات مبنی بر اینکه گفته می‌شود صادرات تاثیری بر گرانی قیمت گوشت ندارد، گفت: چنین موضوعی امکان ندارد؛ زیرا وقتی بحث صادرات می‌شود، دامدار دیگر انگیزه‌‌‌‌‌‌ای برای فروش دام در بازار داخلی ندارد.

دستورالعمل واردات نهاده های دامی اصلاح می شود

نحوه تعیین قیمت گوشت

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی همچنین درباره نحوه تعیین قیمت گوشت در بازار گفت: قیمت یک شقه گوسفند بستگی به توافق فروشنده و خریدار دارد. در حال حاضر درباره نرخ گوشت قرمز مصوبه‌‌ای وجود ندارد و عرضه و تقاضا تعیین‌کننده نرخ در بازار است. وی افزود: افزایش و کاهش دام زنده روی بازار گوشت قرمز تاثیر مستقیم دارد و هر چه عرضه بیشتر باشد به‌طور قطع قیمت‌‌ها پایین‌‌تر خواهد بود. فروشنده خواستار فروش گوشت است، زیرا هر چه به گوشت زمان بخورد بیات و خشک شده و دیگر تازگی ندارد. ملکی با بیان اینکه مصرف سرانه امسال گوشت نسبت به مدت مشابه سال گذشته پایین آمده است، ادامه داد: هر چقدر قیمت گوشت بالاتر برود، خرید خانوارها به لحاظ وزنی کاهش می‌‌‌یابد.

التهابات قیمتی با صادرات و قاچاق دام

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی نیز دلیل افزایش قیمت گوشت در بازار را خروج قانونی و غیرقانونی دام از کشور دانست و افزود: هم‌اکنون قاچاق دام از کردستان به عراق در حال انجام است و همین امر در کنار صادرات قانونی، منجر به نوسانات قیمت در بازار شده است. صادرات دام به دبی، کویت و قطر و قاچاق دام نیز از پیرانشهر به عراق انجام می‌شود. ملکی با بیان اینکه قیمت هر کیلوگرم دام حدود ۹۰ هزار تومان است، تصریح کرد: خروج دام از کشور و همچنین، مشکلات تردد ناشی از بارندگی‌‌های اخیر، باعث افزایش قیمت گوشت شده است و اگر مسوولان جلوی قاچاق و صادرات دام را نگیرند، التهابات قیمت در بازار استمرار خواهد داشت.

قاچاق دام های مولد به عراق

طرح تهاتر نهاده‌های دامی و گوشت

در این بین دولت طی ماه‌های اخیر وعده اجرای طرح تهاتر نهاده‌های دامی و گوشت برای حل مشکل دامداران را مطرح کرده است. وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرده که برای تامین گوشت قرمز از منابع داخلی و کاهش هزینه تولید برای تولیدکنندگان تهاتر دام سبک و سنگین با نهاده در قالب تولید قراردادی و در چهار قطب کشور اجرا می‌شود. براین اساس نهاده‌ها طبق قراردادهای منعقده، تحویل تولیدکنندگان می‌شود و در پایان پرورش، محصولات یا دام یا گوشت تولیدی روانه بازار خواهد شد. همچنین قیمت‌‌ها به صورت به روز و بر اساس توافق با تولیدکننده تعیین می‌شود.

تنظیم بازار گوشت مرغ از طریق صادرات و واردات خواهد بود

در این راستا سیدجواد ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه طی یک‌سال گذشته با حمایت‌های دولت و رشد قیمت خرید محصولات، تولید بسیاری از محصولات کشاورزی اقتصادی شده، گفته است: اما در بخش دام و طیور پس از اصلاح اقتصادی دولت سیزدهم با شرایط سختی روبه‌رو هستیم. وی با اشاره به طرحی در زمینه حمایت از دامداران و مرغداران گفت: در راستای کاهش مشکلات این تولیدکنندگان طرح خرید امانی آغاز خواهد شد و نهاده در اختیار دامداران قرار می‌گیرد و پس از پرواربندی دام را از آنها می‌خریم و وزارت جهاد کشاورزی آماده همکاری با کسانی است که در حال حاضر نیز مایل به فروش دام مازاد خود هستند.

تحویل نهاده به جای مطالبات!

اما با مطرح شدن طرح تهاتر دام با نهاده در قالب تولید قراردادی، این سوال مطرح می‌شود که آیا این اقدام در نهایت به نفع دامداران خواهد بود یا باعث کاهش هزینه‌های تولید می‌شود؟ مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور در پاسخ به این سوال که آیا تهاتر نهاده‌های دامی با گوشت می‌تواند به دامداران کمک کند، گفت: در حال حاضر شرکت پشتیبانی امور دام نمی‌تواند پول دام سبک و سنگینی را که از دامداران خریده پرداخت کند و به همین منظور قصد دارد که در قبال پول دامداران به آنها نهاده تحویل دهد. افشین صدر‌دادرس ادامه داد: نکته حائز اهمیت طرح این است که شرکت پشتیبانی امور دام می‌خواهد با چه قیمتی نهاده‌ها را در اختیار دامداران قرار دهد. اگر این شرکت با قیمت بازار، نهاده‌ها را به دامداران تحویل دهد، قطعا می‌تواند کمکی به دامداران باشد، ولی اگر جو و ذرت با قیمت دولتی تحویل داده شود، قطعا به صرفه نیست.

خسارت به دامداران و صادرکنندگان با ممنوعیت صادرات دام

هزینه‌های بالای دامداران

مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور اضافه کرد: البته باید در نظر داشت که همه هزینه‌های دامداران تنها شامل نهاده نیست و آنها هزینه دامپزشکی، کارگر، آب و برق و… هم دارند. رئیس هیات‌مدیره انجمن صنفی گاوداران نیز در این باره اظهار کرد: شرکت پشتیبانی امور دام می‌گوید به جای پول گوشت‌‌هایی که خریداری کرده، تهاتر با نهاده دامی صورت بگیرد، اما در بخش دام سنگین حدود ۳۰ درصد امکان تهاتر وجود دارد و مابقی باید به صورت پول باشد تا دامدار بتواند گوساله خریداری و پرواربندی کند. احمد مقدسی افزود: پیشنهاد کردیم ۳۰ درصد به صورت تهاتر با نهاده و ۷۰ درصد پول باشد. برخی از گاوداران تهاتر را انجام داده‌‌اند و برخی نیز انجام نداده‌‌اند، زیرا اجباری در کار نیست.

رکود بازار گوشت واقعی است/ بررسی آثار اجرای طرح تهاتر نهاده‌های دامی و گوشت

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دنیای اقتصاد

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

8 + هفت =