زنگ خطر صنعت دامپروری به صدا در آمد
زنگ خطر صنعت دامپروری به صدا در آمد
post

صادرات دام راهی برای پایان دادن به خروج غیرقانونی؛

زنگ خطر صنعت دامپروری به صدا در آمد

یک مقام مسئول گفت: با توجه به کمبود و گرانی نهاده‌های دامی، دامداران با مشکلات متعددی روبه‌رو هستند که استمرار این روند به قیمت نابودی صنعت دامپروری تمام‌ می‌شود.

منصور پوریان رئیس شورای تامین کنندگان دام کشور، با اشاره به تاثیر منفی کمبود نهاده دامی در صنعت دامپروری اظهار کرد: کمبود و نوسان قیمت نهاده‌های دامی تاثیر منفی در صنعت دامپروری گذاشته است؛ چرا که دامدار دیگر توان خرید نهاده با قیمت‌های بالا را ندارد.

اگر نوسانات قیمت نهاده در بازار کنترل نشود، تولیدکنندگان با بحران جدی در تولید روبه‌رو می‌شوند که این امر زنگ خطری برای صنعت دامپروری به شمار می‌رود، از این رو ثبات قیمت نهاده یا عرضه با نرخ‌های کمتر در بازار محصول نهایی تاثیر بسزایی دارد.

پوریان با اشاره به اینکه قیمت شیر و گوشت ارتباط مستقیمی با نرخ نهاده دامی دارد، بیان کرد: فشارهای کنونی که دامداران متحمل می‌شوند، ناشی از جهش قیمت نهاده است که امیدواریم مدیریت صحیحی در این باره صورت گیرد.

رئیس شورای تامین کنندگان دام ادامه داد: با توجه به تخصیص ارز ترجیحی به نهاده‌های دامی، بازار باید ثبات برسد، در حالی که هم اکنون شاهد ۲ نرخی بودن نهاده و عرضه فراوان در بازار سیاه و کمبود در سامانه بازارگاه هستیم که این امر صنعت دامپروری را با مشکلات متعددی مواجه کرده است و همواره دامداران خواستار تعدیل قیمت نهاده در بازار هستند.

او قیمت تمام شده هر کیلو دام بدون احتساب سود دامدار و هزینه‌های جانبی را بالای ۵۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: در حال حاضر هر کیلو دام سبک و سنگین با نرخ کمتر از ۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود، در حالی که قیمت گوشت در بازار بیش از ۱۵۰ هزار تومان است که این قیمت‌ها به هیچ عنوان منطقی نیست.

تردید دامداران در جدیت دولت برای صادرات دام زنده

پوریان‌ متوسط قیمت کنونی دام در سطح کشور را ۵۰ هزار تومان اعلام کرد و افزود: براین اساس قیمت منطقی هر کیلو گوشت خالص گوساله نر ۱۳۰ تا ۱۴۰ هزار تومان و بره ۱۴۵ هزار تومان است که متاسفانه به سبب سودجویی عوامل واسطه و دلال، اختلاف قیمت درب دامداری تا بازار خرده فروشی همیشه بالاست.

رئیس شورای تامین کنندگان دام ادامه داد: علی رغم هزینه‌های بالای تولید، اما قیمت خرید دام از دامدار با نرخ سال گذشته تفاوتی ندارد که این موضوع دامدار را به شدت تحت فشار قرار داده است.

این مقام مسئول خرید تضمینی و صادرات دام را راهکار مناسب حمایت از دامدار دانست و گفت: خرید تضمینی گوشت گوساله نر با قیمت مناسب به منظور ذخایر راهبردی و صادرات دام در شرایط فعلی خشکسالی و آسیب‌های ناشی از کرونا تا حدودی می‌تواند مشکلات دامداران را مرتفع کند.

به گفته او، گرچه مصوبه صادرات دام از سوی وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شده، اما هنوز اجرا نشده است که هر چه سریع‌تر این موضوع را باید سرعت دهیم تا مشکل مرتفع شود.

رئیس شورای تامین کنندگان دام در پایان با اشاره به دلایل قاچاق دام‌ تصریح کرد: با کاهش تقاضا برای خرید گوشت در بازار داخل و فشارهای متعددی که بر تولیدکنندگان دام است، دامدار به ناچار اقدام به فروش دام به طرق مختلف می‌کرد که این موضوع بر قاچاق دام توسط دلال و واسطه دامن می‌زد، در حالی که با صادرات ۵ تا ۶ میلیون راس دام موضوع قاچاق مرتفع می‌شود‌.

زنگ خطر صنعت دامپروری به صدا در آمد

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

4 × پنج =