سامانه بازارگاه و گلایه های دامداران
سامانه بازارگاه و گلایه های دامداران

گلایه دامداران از وضع نابسامان سامانه بازارگاه، چرا نهاده ها سر از بازار آزاد درمی‌آورند؟

رئیس انجمن صنفی گاوداران با بیان این که وضع دامداران بسیار خراب است گفت: در سامانه بازارگاه نهاده ای وجود ندارد که بتوانیم آن را تهیه کنیم و نهاده ها پیش از ورود به سامانه بازارگاه وارد بازار آزاد می شوند.

سید روح اللّه لطیفی سخنگوی گمرک ایران با بیان اینکه در مقایسه با سال گذشته ترخیص قطعی ذرت ۷۰۰ هزار تن افزایش داشته است افزود: در این مدت ۵ میلیون و ۸۵۸ هزار تن ذرت، یک میلیون و ۹۸ هزار تن جو و ۶۳۲ هزار و ۶۳۱ تن کنجاله سویا ترخیص قطعی شده است.
یک میلیون و ۷۹۲ هزار تن ذرت، ۴۱۰ هزار تن کنجاله سویا و ۲۵۰ هزار تن جو در نوبت ترخیص هستند که به زودی ترخیص می شوند.
در واردات جو ۴۰ درصد و کنجاله سویا ۴۳ درصد کاهش واردات قطعی داشته ایم که با اضافه شدن کالاهای در حال ترخیص بخشی از این کاهش جبران می شود.
مسعود بصیری مدیرکل دفتر توسعه بازار و زنجیره های وزارت جهاد کشاورزی نیز گفت: از ابتدای مهر، مزارع مرغ مادر و تخمگذار و از ابتدای آبان مزارع مرغ گوشتی برای تهیه نهاده های دامی وارد سامانه بازارگاه شده اند تا محصولات آنها نیز در این سامانه ثبت شود.

بیشتر بدانید:

از هفته گذشته سامانه دامپزشکی ، بر حمل و نقل مرغ از مزارع به کشتارگاه نظارت و آن را ثبت می کند و این آمار نیز تا پایان این هفته در سامانه بازارگاه ثبت می شود.
۲۰ هزار مزرعه طیور در ماه ۱۱۰ میلیون قطعه جوجه ریزی می کنند و ۲۵ هزار بهره بردار مرغ مادر هم در کشور فعالند.
از زمانی که سامانه بازارگاه بازطراحی شده است اتصال به سامانه دستگاه های دیگر گام به گام انجام می شود و اکنون به سامانه جامع تجارت وصل است.
سامانه تجارت بر اساس کد شناسه یکتا آمار انبارهایی را که نهادهای دامی در آنها تخلیه می شود دارد.
برخی مغایرت ها در سامانه بازارگاه با سامانه گمرک به علت بحث نشانی و کد پستی وجود داشت که این مغایرت ها رفع شده است.
وزارت جهاد کشاورزی فقط توزیع کننده نهاده های دام و طیور بر اساس سامانه بازارگاه است و تأمین کننده کالا، تخصیص دهنده ارز و دستگاه های نظارتی هر کدام وظیفه خود را انجام می دهند.
وی با بیان اینکه وارد کننده کالا باید از وزارت جهاد کشاورزی مجوز ترخیص نهاده های دامی را بگیرد افزود: ما نیز سؤال داریم که نهاده های دامی وارد شده کجاست؟ زیرا ما دستگاه ناظر نیستیم بلکه توزیع کننده هستیم.

زمانی که ترخیص نهاده های دامی همپای نیاز نیست چگونه بازار را کنترل کنیم؟

به محض اینکه مرغدار مجوز جوجه ریزی می گیرد برای ۲۴ روز نخست به وی نهاده اختصاص داده می شود و این از ابتدای آبان در سامانه بازارگاه اجرا شده است.
محمدمهدی نهاوندی عضو هیأت مدیره اتحادیه وارد کنندگان نهاده های دام و طیور گفت: به علت نابسامانی وضع بازار، سامانه بازارگاه نیز وضع خوبی ندارد و وارد کننده، تولید کننده و مصرف کننده دچار مشکل هستند.
بیش از ۲۰ روز است که نهاده های دامی به مقصدی که حواله آن به وسیله سامانه بازارگاه صادر شده ارسال شده است اما خریدار تحویل آن را تأیید نمی کند.
اختیار کامل توزیع این نهاده ها در اختیار وزارت جهاد کشاورزی است و آنها اجازه اصلاح نشانی خریدار را به ما به عنوان وارد کننده در سامانه بازارگاه نمی دهند.

با توجه به اینکه ذرت، ۲۱ درصد بیشتر از سال گذشته وارد شده است چرا در بازار سه برابر قیمت مصوب در بازار آزاد فروخته می شود؟

ذرت، ۲۱ درصد در مقایسه با سال گذشته بیشتر از گمرک ترخیص شده و یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن نیز در حال ترخیص از گمرک است.
زمانی که سامانه بازارگاه وجود نداشت ذرت در حاشیه بازار قیمت هزار و ۷۰۰ یا هزار و ۸۰۰ تومان داشت اما از زمانی که این سامانه راه اندازی شده است قیمت ذرت در حاشیه بازار ۴ هزار و ۲۰۰ تومان است.
همچنان امضاء های طلایی و تصمیم افراد برای اختصاص نهاده های دامی تعیین کننده است و مدرک دارم که در تاریخ ۹ آبان، دستی و خارج از سامانه بازارگاه نهاده توزیع شده است.
در سال های گذشته بین وارد کننده و بهره بردار سامانه ای وجود نداشت اما اکنون وارد کننده موظف است همه واردات را در سامانه بازارگاه قرار دهد و هیچ حقی برای توزیع آن ندارد.

بیشتر بدانید:

سید احمد مقدسی رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: وضع دامداران بسیار خراب است و امسال تاکنون توانسته ایم در بخش گاو شیری فقط ۳۵ درصد نهاده های مورد نیاز خود را دولتی دریافت کنیم و ۶۵ درصد باقیمانده را از بازار آزاد تهیه کرده ایم.
در بخش پرواربندی و گوساله های گوشتی تاکنون هیچ نهاده ای با قیمت دولتی به ما اختصاص نیافته است و اکنون دامدار گوشت را ۵ ـ ۶ هزار تومان زیر قیمت تمام شده می فروشد.
در سامانه بازارگاه نهاده ای وجود ندارد که بتوانیم آن را تهیه کنیم و دامداران نهاده مورد نیاز خود را با چند برابر قیمت مصوب از بازار آزاد تهیه می کنند.
در بازارگاه هیچ جایی برای خروج غیر قانونی نهاده ها وجود ندارد و نهاده ها پیش از ورود به سامانه بازارگاه وارد بازار آزاد می شوند.
امروز قیمت جو و ذرت ۳ برابر قیمت مصوب و سویا ۵ برابر در بازار آزاد فروخته می شود.
ثبت سفارش واردات جو در مقایسه با سال گذشته ۸۵ درصد کاهش داشته است و تخصیص ارز و تأمین ارز در کوتاه ترین زمان ممکن اتفاق نمی افتد.
قیمت گوشت شامل قیمت گذاری نمی شود و پرواربندان، گوشتی که برای آنها کیلویی ۴۴ هزار تومان تمام می شود، بازار از آنها کیلویی ۳۸ هزار تومان می خرد.
پرویز فروغی دبیر انجمن صنفی مرغداران گوشتی نیز در این برنامه گفت: زمانی که اعلام می کنند بر بازار نظارت نداریم و در بازارگاه نیز نهاده ای وجود ندارد پس سامانه بازارگاه به چه دردی می خورد.
وی با بیان اینکه سامانه بازارگاه وضع مرغدار را بدتر کرده است افزود: ۱۰ تا ۲۰ روز زمان می برد تا نهاده مرغدار با قیمت مصوب به وی تحویل داده شود و مرغدار باید ۲۰ روز نهاده خود را از بازار آزاد تهیه کند.
تاکنون دریافت نهاده به محض جوجه ریزی برای مرغدار امکان پذیر نبوده است و حتی پولی که مرغدار برای تهیه نهاده به حساب می ریزد قابل پیگیری ندارد و نمی داند چه زمانی نهاده خود را تحویل می گیرد.

بیشتر بدانید:

گوشت مرغ با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومان محاسبه می شود اما نهاده با این ارز فقط ۳۰ تا ۴۰ درصد کل نهاده مرغدار را شامل می شود.
اکنون میزان پروتئین سویای بازار ،بسیار از مقدار استاندارد پایین تر است و مرغ هایی که باید ۴۰ روزه آماده عرضه به بازار شوند به رشد کافی نمی رسند.
اکنون به مرغدارها ۴۰ روز نهاده اختصاص می دهند.

اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد.
منبع: تسنیم      /      لینک کوتاه خبر: lish.ir/1IbD
سامانه بازارگاه و گلایه های دامداران
تردید دامداران در جدیت دولت برای صادرات دام زنده

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید