صادرات دام برای خروج دامدار از ضرر
صادرات دام برای خروج دامدار از ضرر
post

صادرات دام برای خروج دامدار از ضرر

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: دامداری‌ها پر از دام شده و تولید داخلی افزایش پیدا کرده است. بنابراین باید صادرات صورت گیرد تا دامدار حداقل از بحران ضرر خارج شود.

منصور پوریان، درباره وضعیت دام در ایام کمبود آب و خشکسالی گفت: کمبود آب از شرایط ناجور دامدار است هم‌اکنون چهار تانکر آب را به قیمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان خریداری کرده‌ایم، درصورتی‌که گوسفندان با تانکر آب سیراب نمی‌شوند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: دام‌هایی هستند که از گرما تلف شدند و علاوه بر مشکل نهاده‌های دامی مشکل آب و خشکسالی نیز اضافه‌شده است.

دام مازاد باید صادرات شود وگرنه دام‌ها تلف می‌شود بنابراین بازار داخلی ضعیف است و کشش خرید ندارد. جلساتی با دولت در خصوص صادرات دام داشته‌ایم و قرار بر این شد که تعدادی از گوساله‌های نر که بر روی دست دامدار مانده صادر کنند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: از یک سال و نیم تاکنون دامداران با انواع مشکلات روبرو شدند نهاده‌هایی که در گمرک وجود دارد، و ترخیص نشده است در حال حاضر هم، مشکل بی‌آبی و خشک‌سالی اضافه‌شده است که همین موضوع هزینه دوچندان را در این وضعیت اضافه می‌کند.

صادرات دام مازاد دپو شده درگرو آزاد شدن صادرات دام سنگین
بهترین راه‌حل این است که صادرات دام نه فقط با حرف مسئولین بلکه با عمل انجام شود. یک ماه پیش اجازه صادرات را دادند مصوبه هم مطرح شد، ولی هیچ اتفاقی صورت نگرفت خرید حمایتی مصوب شد، ولی هنوز اتفاقی نیفتاده و فقط در بازار قیمت و تقاضای کاذب ایجادشده و قیمت‌ها جهشی شدند.

هم‌اکنون تولید داخلی دام افزایش پیداکرده و از طرفی خشک‌سالی فشارها را دوچندان کرده بنابراین باید صادرات صورت گیرد تا دامدار حداقل از بحران ضرر خارج شود.

دامداران سبک به‌هیچ‌عنوان نهاده دریافت نمی‌کنند و نهاده‌ای که وارد می‌شود فقط به دامداری سنگین تعلق‌گرفته و دامداران سبک اکثراً سنتی هستند که علاوه بر خرید نهاده از بازار آزاد در حال حاضر آب نیز خریداری می‌کنند.

رئیس شورای تأمین‌کنندگان دام زنده گفت: در حال حاضر ۵/۵ میلیون رأس دام سبک در کشور وجود دارد.

این دولت متأسفانه منتظر دولت بعدی است و سعی می‌کند مشکلات حوزه دامپروری را به دولت بعدی منتقل کند، زیرا راه‌حلی ندارد بنابراین انتظار داریم که حداقل به یک سوم حرف‌هایی که می‌زنند عمل کنند از سال پیش بحث خشکسالی بود و از دو ماه قبل هم قرار بود صادرات شود، ولی هیچ‌کدام در نظر گرفته نشد.

صادرات دام برای خروج دامدار از ضرر

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری میزان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

هجده − 5 =