صادرات دام زنده باید آزاد شود
صادرات دام زنده باید آزاد شود

رئیس کمیته دامپروری کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی:

صادرات دام زنده باید آزاد شود

آزادی خواه: سازمان دامپزشکی مامور تهیه آمار دقیق جمعیت دامی کشور شد/ باید انگیزه تولید حفظ شود/ تاکید بر تبدیل هر چه سریع تر یارانه نقدی به کالابرگ الکترونیک

به گزارش دامیران به نقل از خبرگزاری خانه ملت، احد آزادی خواه رئیس کمیته دامپروری کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، در تشریح نشست روز شنبه (۲۸خرداد ماه ) این کمیته گفت: این جلسه در خصوص بررسی وضعیت گوشت قرمز و دامپروری های سنتی و صنعتی و قیمت گوشت قرمز با حضور مسئولان شرکت پشتیبانی امور دام، وزارت جهاد کشاورزی، سازمان توسعه تجارت، سازمان دامپزشکی، اتاق تعاون، اتاق اصناف کشاورزی، مرکز پژوهش های مجلس بود.

آزادی خواه، با بیان اینکه متاسفانه آمار دقیقی از دام موجود در کشور نداریم اضافه کرد: در حال حاضر آمار تقریبی از دام های کشور وجود دارد، اما هیچ آمار دقیقی که برابر با سند و راهبرد باشد نداریم، لذا سازمان دامپزشکی کشور مامور شده از طریق پلاک کوبی با مدل روز دنیا مانند نسب میکروچیپ به فوریت هویت گذاری دام ها را آغاز کند. از این رو با توجه به اهمیت موضوع اولین اقدامی که در کمیسیون کشاورزی هم مصوب شده به صورت دقیق تعداد دام های سبک و سنگین مشخص شود.

وی با بیان اینکه مصرف گوشت قرمز در کشور به صورت میانگین سالانه ۹۰۰هزار تن برآورد می‌شود، اظهار کرد: برای تامین این مقدار باید دو موضوع را در دستور کار قرار دهیم ابتدا اینکه از تولید کننده داخلی حمایت کرده و با نرخ آنالیز شده با احتساب وضعیت فعلی قیمت نهادهای دامی پس از مردمی سازی یارانه‌ها گوشت را قیمت گذاری کرده تا تولید کننده ضرر نکند. همچنین باید تدبیری شود تا تولید کننده انگیزه ای برای تولید داشته باشد و از طریق شرکت پشتیبانی امور دام و نهادهای مختلف مانند سازمان تعاون روستایی خریداری صورت بگیرد.

تداوم مشکلات دامداران در تهیه نهاده های دامی

 احد آزادیخواه عنوان کرد: از طرفی خط صادرات دام باید آزاد شود، نژادهای مختلف دام ایرانی مشتری های بسیار خوبی در کشورهای حوزه خلیج فارس مانند عمان، کویت و قطر دارد لذا دامداران می‌توانند دام خود را با قیمت مناسب صادر کرده و در صورت کمبود از کشورهای مانند مغولستان و مجارستان وارد کنیم چرا که قیمت لاشه وارداتی از لاشه صادراتی کمتر بوده که این خود برای صادر کننده سودآوری دارد.

رئیس کمیته دامپروری کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: همانند جلسه قبل کمیته افزایش ۲.۵ برابری اعتبار تامین سرمایه در گردش مرغداران از ۲۰ میلیارد تومان به ۵۰ میلیارد تومان، تسهیل پرداخت وام توسط بانک کشاورزی به دامداران و تبدیل هر چه سریعتریارانه نقدی به کالابرگ از جمله موضوعات مهم و مورد تاکید بود.

صادرات دام زنده باید آزاد شود

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری خانه ملت

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج × پنج =