صادرنشدن شیرخشک امکان پرداخت وجه به دامداران را دشوار کرد
صادرنشدن شیرخشک امکان پرداخت وجه به دامداران را دشوار کرد
post

صادرنشدن شیرخشک امکان پرداخت وجه به دامداران را دشوار کرد

رئیس انجمن شیرخشک صنعتی گفت: دامدارانی که شیرهایشان را به شرکت‌های تولیدکننده شیرخشک فروخته‌اند، به دنبال دریافت وجه محصولاتشان هستند ولی صادر نشدن شیرخشک‌های تولید شده، امکان این پرداخت وجه را برای شرکت‌ها دشوار کرده است.

سیاوش سلیمی، در پاسخ به این سوال که آیا حذف مابه‌التفاوت صادراتی ۱۶ هزارتومانی شیر خشک به گمرکات اعلام و صادرکنندگان موفق به صادرات آن شده‌اند یا خیر، گفت: علی‌رغم موافقت وزرات جهاد با حذف این مابه‌التفاوت ولی تاکنون به دلیل اختلافات و ناهماهنگی‌های ایجاد شده بین سیستم‌های اداری وزارت جهاد، صمت و گمرک این موضوع ابلاغ نشده و صادراتی صورت نگرفته است.

وعده داده شده که مشکلات برطرف شود و امیدواریم هرچه سریعتر صادرات با قیمت‌های مشخص شده انجام شود.

رئیس انجمن شیرخشک صنعتی تصریح کرد: اسفندماه سال گذشته برای صادرات هر کیلوگرم شیرخشک مابه‌التفاوت صادراتی ۱۶ هزار تومانی تعیین شد. اما دو ماه قبل قیمت هر کیلو شیرخام ۱۹۰۰ تومان افزایش یافت و با توجه به ضریب تبدیل ۱۲.۵کیلوگرمی شیر به شیرخشک و خامه، حدود  ۲۵ هزار تومان فقط به ماده اولیه شیرخشک اضافه شد. این افزایش قیمت شیرخشک در کنار افزایش قیمت سایر هزینه‌های تولید قیمت تمام شده شیرخشک را بالا برده است.

مابه‌التفاوت صادراتی ۱۶ هزار تومانی بر اساس قیمت شیرخام ۴۵۰۰ تومانی آن زمان تعیین شد، ولی حالا که قیمت شیر به ۶۴۰۰ تومان رسیده طبیعتا این عدد قابل پرداخت نیست.

از آن طرف دامدارانی که شیرهایشان را به شرکت‌های تولیدکننده شیرخشک فروخته‌اند، به دنبال دریافت وجه محصولاتشان هستند ولی صادر نشدن شیرخشک‌های تولید شده امکان این پرداخت وجه را برای شرکت‌ها دشوار کرده است و اگر این موضوع حل نشود، قطعا مشکلات بسیاری برای دامداران و واحدهای تولید شیرخشک ایجاد خواهد کرد.

صادرنشدن شیرخشک امکان پرداخت وجه به دامداران را دشوار کرد
تکنولوژی ترنس ژنیک و جلوگیری از باکتری استافیلوکوکوس در گاوهای شیری

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهارده − پنج =