فروش گوشت میش با نام گوسفند به مردم
فروش گوشت میش با نام گوسفند به مردم

فروش گوشت میش با نام گوسفند به مردم

رئیس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی تهران در پاسخ به این ادعا که برخی فروشنده‌ها گوشت میش یا چیز دیگری را به جای گوشت گوسفند به مردم می‌فروشند گفت: بسیاری از این افراد ایرانی نیستند! کاملا بی‌هویت هستند.

علی اصغر ملکی رئیس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی تهران در پاسخ به این ادعا که برخی فروشنده‌ها گوشت میش یا چیز دیگری را به جای گوشت گوسفند به مردم می‌فروشند، گفت: بسیاری از این افراد ایرانی نیستند! کاملا بی‌هویت هستند و ارتباطی با صنف ما یا مراجع قانونی دیگر ندارند. اینها از خارج کشور و از کشور همسایه به تهران آمده ‌اند و مغازه ‌هایی را با قیمت ‌های بالا اجاره کرده ‌اند. بنابراین برای پوشش دادن هزینه‌ های خودشان، گوشت میش و حیوانات ارزان دیگر را به جای گوشت گوسفند به مردم می‌ فروشند.

در این شکی نیست که گوشت میش یا حیوانات دیگر به جای گوشت گوسفند فروخته می شود؛ اما این تخلفات در قصابی ها و صنف ما وجود ندارد. برخی فروشگاه ها هستند که چیز دیگری به جای گوشت گوسفند به مردم تحویل می دهند.

منظورم فروشگاه های زنجیره ای نیست. من اطلاع دقیقی از این فروشگاه ها ندارم. اما یک سری فروشگاه و افراد بی هویت هستند که مجوزشان از سوی ما صادر نشده و نظارت چندانی هم بر فعالیت آنها وجود ندارد. یعنی آنها فروشنده رسمی و معتبر گوشت گوسفندی و مغازه کسب و کار نیستند؛ اما کالاهای مصرفی مختلف از جمله گوشت قرمز را می فروشند.

رئیس اتحادیه تهیه و توزیع کنندگان گوشت گوسفندی تهران در باره عرضه گوشت های ارزان بیان داشت: گوشت هایی که به اسم گوسفندی و با قیمت ارزان تر در بازار وجود دارد، از نظر من قابل اعتماد نیست. بخشی از گوشت های ارزان توسط افراد بی هویت و غیرایرانی توزیع می شود که به آنها اشاره کردم و گفتم که این افراد گوشت حیوانات دیگر از جمله میش را به جای گوسفند می فروشند. بخش دیگری از گوشت های قرمز توسط برخی نهادها و توسط دولت به دست مردم می رسد که آنها هم از کیفیت مناسب برخوردار نیست.

راهکار جدید برای تنظیم بازار گوشت

گوسفند پراید با گوسفند بنز تفاوت دارد!

ملکی ادامه داد: گوشت های تنظیم بازار کیفیت لازم را ندارد و اتحادیه ما هیچ مذاکره یا نقشی در توزیع این گوشت ها ندارد. گوسفند مثل خودرو است. خودرو چهار چرخ دارد و گوسفند چهارپا است. طبیعتا هر چهارچرخی را نمی توان خودروی باکیفیت دانست؛ یکی پراید است و دیگری بنز! بنابراین گوسفند پراید با گوسفند بنز تفاوت دارد! هیچ ارزانی در فروش گوشت گوسفندی بیدلیل نیست. مطمئن باشید اگر گوشت باکیفیت و مناسب باشد، فروش آن با قیمت پایین تر و ارزان، از نظر اقتصادی اصلا صرفه ندارد.

وقتی هزینه تولید برای بخش خصوصی بیشتر می شود، نباید انتظار ثابت ماندن قیمت یا گران نشدن کالا را داشته باشیم.

ملکی در پاسخ به اینکه آیا گرانی گوشت قرمز در آستانه سال جدید ارتباطی به افزایش هزینه تولید دارد گفت: بله که هزینه تولید گوشت گوسفندی زیاد است. کار ما بستگی به دام دارد. وقتی علوفه گران می شود، خودبه خود قیمت گوشت افزایش مییابد. آن بنده خدایی که هزینه های رشد گوسفند را می پردازد، تنها امیدش این است که بتواند سود و درآمد مناسبی داشته باشد.

رئیس اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گوسفندی تهران توضیح داد: علوفه شب عید گران نمی شود. گوسفند و هرآنچه که در گوشت قرمز نقش دارد فی البداهه تولید نمی شود. تولیدکننده گوشت قرمز از سه ماه پیش سرمایه گذاری کرده؛ مثلا خوراک دام را کیلویی ۱۰ هزار تومان خریده یا ۶ هزار تومان برای یونجه و ۵ هزار تومان برای کاه متحمل هزینه شده است. این همه هزینه کرده و خوراک به خورد حیوان داده است تا گوشت آن قابل عرضه در بازار باشد. خب اینها هزینه تولید است.

وی در واکنش به این که بخش قابل توجهی از گوسفندهای ایران به کشورهای دیگر قاچاق میشود گفت: خیر! قاچاق گوسفند از ایران به کشورهای دیگر وجود دارد اما نه به آن اندازه ای که بزرگنمایی می شود. اتحادیه گوشت گوسفندی اصلا به این حوزه ها وارد نمی شود. ما کاری با میزان قاچاق نداریم. اصلا قاچاق گوسفند به ما مربوط نمی شود. ما کارهای اداری صنف خودمان را انجام می دهیم و بازار را رصد می کنیم.

شرکت پشتیبانی در تامین نهاده ها و ذخیره سازی گوشت کوتاهی کرده است

ملکی در بخشی از صحبت های خود با بیان اینکه مردم در کل برای خرید گوشت قرمز دچار مشکل شده اند اظهار داشت: ما این را از کاهش میزان فروش همکاران مان متوجه شده ایم. مثلا خانواده ها اگر قبلا سه کیلو گوشت گوسفندی می خریدند، الان دو کیلو می خرند. یا اگر خریدهای قبلی شان دو کیلو بوده، امروز به یک کیلو کاهش یافته است. مردم واقعا گرفتار هستند و مشکل دارند.

فروش گوشت میش با نام گوسفند به مردم

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری تسنیم

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

3 × چهار =