مرکزی برای اصلاح نژاد گاو
مرکزی برای اصلاح نژاد گاو
۵/۵ - (۱ امتیاز)

مرکزی برای اصلاح نژاد گاو

مدیر مرکز بایوفارم جهاد دانشگاهی گفت: این مرکز تا چهار سال آینده ۲۰۰۰ رأس گاو اصلاح نژاد شده خواهد داشت.

که در زمینه تولید جنین در حیوانات مزرعه ای فعالیت می کند، تکثیر گاوها با نژاد برتر را باعث نصف شدن هزینه های تولید شیر عنوان کرد.

محمد مهدی نادری، با اشاره به فعالیت مرکز بایوفارم در زمینه تولید جنین حیوانات مزرعه‌ای گفت: اکنون ۳۰۰ رأس نژاد برتر گاو در مزرعه مرکز تولید جنین البرز نگهداری می‌شوند.

به عنوان اولین مرکز اصلاح نژاد گاوها در کشور با فناوری تولید آزمایشگاهی جنین در مرکز تحقیقاتی جهاد دانشگاهی، چشم اندازمان تا چهار سال آینده تولید ۲۰۰۰ رأس گاو با نژاد برتر است.

اصلاح نژاد دام با تکنیک تولید آزمایشگاهی جنین به این معناست که گاوهای برتر در مرکز جمع شده‌اند و از آنها جنین تولید می‌شود. با هدف اینکه این جنین در گاوهای معمولی کاشته و تکثیر شود که این اقدام سرعت تکثیر نژاد برتر را چند برابر می کند.

قبلا این گاوها وارد می شد که واردات آن هزینه‌های زیادی داشت. بنابراین این روش تکثیر، ارزش افزوده بالایی را به همراه دارد و حدود یک دهم قیمت واردات هزینه بر است.

وی در مورد مزیت‌های اصلاح نژاد دام‌ها گفت: برخی نژادها چربی شیرشان دو برابر است. هزینه‌های نگهداری آنها پایین تر است و در کل به قدری ارزشمند است که دامدار حاضر است برایش هزینه کند. برخی نژادها در لاین دو منظوره هم گوشت خوب و هم چربی شیر بالایی دارند در لاین گوشتی هم گاوها با وجود داشتن خوراک معمولی، وزن گیری خیلی خوبی دارند.

مدیر مرکز بایوفارم جهاد دانشگاهی اضافه کرد: اصلاح نژاد گاوها برای دامداران از لحاظ ارزش افزوده گاوها برای فروش و همچنین نصف شدن هزینه‌های تولید سودمند است به گونه‌ای که با نصف تعداد گاوها معمولی می‌توان به همان میزان تولید داشت.

مرکزی برای اصلاح نژاد گاو
بیماری تیلریوزیس یا زردی دام

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: خبرگزاری ایسنا

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

2 × 2 =