مشکلات تامین نهاده همچنان پیش روی دامداران
مشکلات تامین نهاده همچنان پیش روی دامداران
post

مشکلات تامین نهاده همچنان پیش روی دامداران

مدیر عامل اتحادیه دامداران گفت: بنابر آمار مشکلات تامین نهاده دامی نه تنها حل نشده، بلکه نسبت به ماه های قبل افزایش پیدا کرده است.

مجتبی عالی مدیر عامل اتحادیه دامداران کشور، با بیان اینکه مشکلات تامین نهاده های دامی کماکان ادامه دارد، اظهار کرد: مشکلات تامین نهاده های دامی نسبت به ماه های اخیر افزایش پیدا کرده است چرا که بنابر آمار ۳۰ درصد نهاده از طریق سامانه بازارگاه و ۷۰ درصد از بازار آزاد تامین می شود.

هم اکنون قیمت هر کیلو کاه گندم به ۳ تا ۴ هزار تومان، یونجه ۶ هزار تومان و ذرت علوفه ای یک هزار و ۵۰۰ تا یک هزار و ۶۰۰ تومان رسیده است که با این وجود پیش بینی خوبی برای آینده بازار نداریم.

عالی با بیان اینکه قیمت تمام شده دام روزانه در حال تغییر است، گفت: در حال حاضر قیمت تمام شده هر کیلو دام سبک‌۷۰ هزار تومان و دام سنگین ۶۵ هزار تومان است، درحالیکه گوسفند با نرخ ۵۰ هزار تومان و گوساله ۴۵ هزار تومان خرید و فروش می شود.

مدیر عامل اتحادیه دامداران ادامه داد: با توجه به شرایط خشکسالی و کمبود آب، سطح زیرکشت علوفه کاهش چشمگیری داشته است که با این وجود تولید در فصل پاییز و زمستان دچار مشکل می شود.

به گفته وی، گرچه قیمت هر کیلو دام سبک به ۵۵ تا ۵۶ هزار تومان و گوساله ۴۸ هزار تومان رسیده بود، اما هم اکنون قیمت دام سبک به ۵۰ هزار تومان و گوساله ۴۳ تا ۴۵ هزار تومان رسیده است که با این وجود دلالان سود اصلی را می برند.

این مقام‌مسئول در واکنش به عرضه گوشت با نرخ بالا در بازار بیان کرد: هر کیلو گوشت گوسفند با نرخ ۱۶۰ هزار تومان و در برخی مناطق ۲۰۰ هزار تومان عرضه می شود که با این وجود دلالان و واسطه گران در تامین‌نهاده و گوشت سود اصلی را می برند چرا که بر مبنای قیمت دام زنده، نرخ فعلی گوشت غیرمنطقی است.

مقدمه ای بر DHI (بهبود گله های شیری)

به گفته وی، با توجه به گرانی نهاده دامی و نبود نقدینگی لازم، دامدار چاره ای جز ارسال بره های مولد به کشتارگاه ندارد چرا که در شرایط فعلی برداشت کاه، کلش و ذرت علوفه ای‌ به سبب خشکسالی با کمبود و گرانی روبرو شده است.

عالی در پایان با بیان اینکه آینده روشنی پیش روی تولید دام و گوشت کشور نیست، تصریح کرد: در شرایط کنونی همزمان با فصل برداشت، قیمت کاه، کلش و ذرت علوفه ای نسبت به قبل ۳ برابر رشد داشته است که با این وجود نمی دانیم در پاییز و زمستان قیمت به کجا برسد. همچنین با آزادسازی قیمت سبوس، قیمت به ۵ تا ۶ هزار تومان رسیده که با این وجود آینده روشنی را برای تولید متصور نیستیم.

مشکلات تامین نهاده همچنان پیش روی دامداران

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

چهار − سه =