وجود بیش از ۷ میلیون راس دام سبک مازاد در کشور
وجود بیش از ۷ میلیون راس دام سبک مازاد در کشور
۵/۵ - (۱ امتیاز)

وجود بیش از ۷ میلیون راس دام سبک مازاد در کشور

رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه اکنون با مازاد بیش از ۷.۲ میلیون راسی دام سبک روبرو هستیم، گفت: آزادسازی صادرات دام زنده، فرصت تنفسی برای صنعت دام کشور جهت ادامه تولید مجدد است.

منصور پوریان درباره آزادسازی صادرات دام زنده افزود: طبق آمارها در بخش روستایی و عشایری و صنعتی با حجم بالای تولید دام زنده از فصل های گذشته روبرو هستیم.

بیش از ۷.۲ میلیون راس مازاد دام سبک و سنگین

رییس شورای تامین دام کشور تصریح کرد: جمعیت مازاد دام زنده در بخش دام سبک ۷ میلیون راس و در بخش دام سنگین ۲۰۰ هزار راس است که صادرات می تواند به خروج بخشی از این دام های حجیم و سنگین وزن از دامداری ها کمک کند، زیرا این دام ها در داخل کشور خریدار ندارند.

به گفته وی، جمعیت دام سبک کشور بیش از  ۷۰ میلیون راس است که ۱۷ میلیون راس پرواری بوده و دام سنگین نیز ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار راس که یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس از آنها دام پرواری است.

پوریان کاهش تقاضای گوشت قرمز را ناشی از بروز بیماری کرونا، افزایش قیمت ها و تعطیلی واحدهای پرمصرف دانست و ادامه داد: بنابراین امسال نزدیک ۷۲۰ هزارتن تولید گوشت خواهیم داشت که بخشی از این دام قرار است توسط شرکت پشتیبانی امور دام خریداری و ذخیره سازی شود.

به گفته رییس شورای تامین دام کشور، طبق این ابلاغیه دام های سبک بالای ۵۵ کیلوگرم و گوساله با اوزان ۷۵۰ کیلوگرم به بالا صادر می شود.

وی درباره آزادسازی صادرات و تاثیر آن بر بازار داخلی گفت: با توجه به حجم بالای جمعیت دامی کشور و مازاد دام به نظر می رسد آزادسازی صادرات تاثیر چندانی بر بازار مصرف داخلی نداشته و مشکلی ایجاد نکند.

مجوز صادرات ۵۵۰ هزار راس دام زنده سبک و سنگین از کشور 

رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه بازار دام زنده و گوشت قرمز با رکود همراه است، افزود: با این مصوبه، دام های سبک و سنگین با اوزان بالا که روی دست تولیدکنندگان باقی مانده از کشور خارج می شود و دامی که تازه تولید شده به مصرف بازار داخلی می رسد.

افزایش قیمت گوشت جزئی است

براساس این مصوبه در بخش دام سبک ۵۰۰ هزار راس به کشورهای حوزه خلیج فارس و عراق  و ۵۰ هزار راس دام سنگین گوساله به کشورهای هدف صادر می شود.

رییس شورای تامین دام کشور با بیان اینکه میزان صادرات حجم بالایی ندارد، اظهار داشت: با این وجود روند صادرات دام زنده علاوه بر کاهش قاچاق دام زنده می تواند موجب احیای تولید دام زنده در دامداری ها و دامپروری ها شود.

اکنون قیمت هر کیلوگرم دام زنده سبک ۵۳ هزارتومان و گوساله ۵۰ هزارتومان است.

رییس شورای تامین دام کشور با توجه به ابلاغیه وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر آزادسازی صادرات دام زنده، برای کمک به صنعت دامی کشور، خواستار آن شد که شرایط لازم برای صادرات فراهم شود تا تولیدکنندگان بیش از این دچار ضرر و زیان نشوند.

بر اساس این گزارش، مصوبه صادرات دام زنده ۱۴ مهرماه امسال توسط وزیر جهاد کشاورزی ابلاغ شد.

طبق آمارها نیاز سالانه کشور به گوشت قرمز حدود یک میلیون تن است که نزدیک ۸۸۰ هزار تن آن در داخل کشور و حدود ۱۰ درصد آن از محل واردات تامین می‌شود.

با این وجود، قیمت گوشت قرمز در بازار ایران متغیر است به طوری که اکنون قیمت هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوسفندی در بازار از ۱۵۰ هزار تا ۱۸۰ هزارتومان به فروش می رسد.

وجود بیش از ۷ میلیون راس دام سبک مازاد در کشور

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

5/5 - (1 امتیاز)

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: اگروفود نیوز

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

2 × 3 =