پرورش گوسفند در استرالیا
پرورش گوسفند در استرالیا
post

پرورش گوسفند در استرالیا

استرالیا با مساحتی بالغ بر ۸۵۰۶۸۶۷ ششمین کشور بزرگ جهان میباشد و تنها کشوری محسوب می شود که یک قاره کامل را پوشش می دهد. کمی بیماری و آفت در استرالیا باعث شده است محصولات دامی استرالیا جایگاه بسیار مطلوبی را در بازار جهانی فراهم سازد. استرالیا بزرگترین صادر کننده گوسفند جهان می باشد، ارزش صنعت گوسفند در این کشور حدود ۳.۳ میلیارد یورو می باشد و سالانه نیز افزایش می یابد از بازارهای اصلی استرالیا می توان به ایالات متحده، چین، امارات و قطر اشاره داشت. صنعت پرورش گوسفند در استرالیا سالانه ۱۶/۹۵ میلیارد دلار به اقتصاد این کشور تزریق می کند و بیش از ۲۰۰۰۰۰ نفر را در راستای همین فعالیت استخدام می نماید.

صنعت پشم در استرالیا

این سرزمین از لحاظ دام بسیار غنی می باشد.

بیش از ۱۴۰ میلیون رأس گوسفند در مراتع و مزارع استرالیا وجود دارند.

پشم گوسفند استرالیایی از لحاظ کیفیت و کمیت در جهان اهمیت خاصی دارد و یک منبع صادراتی و اقتصادی برای این کشور محسوب می شود.

می توان گفت که استرالیا بزرگترین صادر کننده پشم در جهان می باشد.

بخش عظیمی از درآمدهای اقتصادی این کشور ازطریق صادرات پشم به سایر کشورهای جهان به دست می آید این اصطلاح عامیانه در بین ساکنین بومی این کشور رایج است که استرالیا روی پشم گوسفند نشسته است.

ارزش تولید پشم در سال ۲۰۱۰ به طور متوسط در این کشور حدود ۱۳۸ میلیون دلار کاهش یافته است.

بیشتر بدانید: آشنایی با نژادهای گوسفند بومی ایران

این موضوع نشان دهنده آن است که امروزه تمرکز بر تولید گوشت نسبت به تولید پشم افزایش یافته است یکی از دلایلی که میتوان برای کاهش تولید پشم به آن اشاره داشت افزایش ۳۵% قیمت پشم نسبت به سال گذشته و به تبع آن کاهش تقاضا به دلیل افزایش قیمت اشاره کرد.

کاهش اثر سرطان زایی گوشت‌های فرآوری شده با میوه و سبزیجات

یکی از پشمالو ترین گوسفندان جهان، گوسفند استرالیایی معروف به مرینوس می باشد.

یک گوسفند مرینوس پنج برابر حد معمول پشم دارد.

مسئولان رفاه حیوانات استرالیا اعلام کرده اند که این نژاد یکی از بزرگ ترین گوسفندانی است که تا کنون دیده شده است و نکته ای که در مورد مرینوس باید در نظر گرفته شود این است پشم های این گوسفند باید حداقل دوبار چیده شود، مراسم پشم چینی این گوسفند در یک برنامه تلویزیونی استرالیا به صورت زنده پخش میشود و مخاطبان خاص خود را دارد.

پرورش گوسفند در استرالیا
یکی از پشمالو ترین گوسفندان جهان، گوسفند استرالیایی معروف به مرینوس می باشد.

تولیدات محصولات دامی استرالیا

استرالیا در تولید لبنیات و فرآورده های دامی جزء برترین تولید کننده های محصولات دامی در جهان محسوب میشود به طوری که حجم صادرات لبنیات استرالیا سالانه معادل ۲ میلیارد دلار می باشد استرالیا توانسته بازار بسیار بزرگی برای تولید شیر خود در جهان ایجاد نماید و سالانه معادل ۵۰ درصد تولید خود را به دیگر کشورهای جهان صادر می کند.

این کشور توانسته ۱۶ درصد صادرات لبنیات جهان را به خود اختصاص دهد، این کشور بیشترین صادرات لبنیات را به کشورهای مالزی، عربستان، فیلیپین، ژاپن و سنگاپور را دارد.

از جمله دیگر محصولات دامی استرالیا به جز لبنیات آن میتوان به انواع گوشت گاو، گوسفند، انواع پوست، پشم و محصولات وابسته به اینها شامل البسه پوستی و پشمی و فرش پشمی اشاره داشت اهمیت تولید این محصولات از آنجا معلوم می گردد که از هر ۱۰ کشتی بنادر استرالیا ۹ کشتی آن حامل محصولات دامداری به سایر نقاط جهان می باشند.

بهبود عملکرد گوشت گوسفند در استرالیا

صنعت گوشت گوسفند در استرالیا امروزه در صدد ارائه عملکرد مناسب تری برای تولید گوشت بدون چربی از هر لاشه به منظور رفع نیازهای مصرف کننده می باشد که این مهم جز با استفاده از علوم ژنتیک، اقتصاد و فناوری به روز امکان پذیر نمی باشد.

به منظور بهبود عملکرد گوشت گوسفند راهکارهای زیر پیشنهاد می گردد

۱- دستیابی به PH هدف

۲- رشد استخوان و عضله سازی

٣- تحریک الکتریکی برای بهبود کیفیت غذا

۴- افزایش کیفیت مزرعه به علت تأثیر آن بر کیفیت غذا خوردن دام

تهدیدات صنعت پرورش گوسفند در استرالیا

۱- تغییرات آب و هوایی و پیامدهای احتمالی آن برای گوسفندان

۲- توسعه مقاومت انگل های داخلی به ضدعفونی کننده ها

۳- تغییر در نگرش مصرف کنندگان به رفاه حیوانات به ویژه عمل مالزینگ (mulesing)


الناز کرباسچیان / کارشناسی علوم دامی
فصلنامه علمی – تخصصی رویان / سال چهارم / شماره شانزدهم / پاییز۹۷
منبع: دامیران
نویسنده: الناز کرباسچیان
لینک کوتاه مقاله: daamiran.com/?p=7316
برای ورود به بانک مقالات دامیران کلیک کنید
پرورش گوسفند در استرالیا

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

پنج − سه =