کنسانتره دامی چیست؟ انواع آن کدامند؟
کنسانتره دامی چیست؟ انواع آن کدامند؟
۴.۷/۵ - (۱۶ امتیاز)

کنسانتره دامی چیست ؟ انواع آن را بهتر بشناسید

خوراک دام در مجموع از دو بخش مواد خشبی و مواد دانه ای شکل میگیرد. از کنسانتره دامی به منظور تامین مواد دانه ای خوراک استفاده میگردد که در نشخوارکنندگان مختلف و در سنین مختلف انواع آن متفاوت است و بستگی به نوع دام و هدف از پرورش آن دارد. کنسانتره دامی اولین ماده خشکی است که تحت عنوان استارتر در اختیار گوساله ها قرار میگیرد. در ادامه با توجه به هدف پرورش شیری یا پرواری، در جیره از کنسانتره دامی استفاده میگردد. کنسانتره دامی در پرورش گوسفند و بز، پرورش گوساله ، گاو شیری و گاو پرواری مورد استفاده قرار میگیرد.

کنسانتره استارتر گوساله

بسیاری از مقالات علمی و مشاهدات تجربی مبتنی بر دانش بروز دامپروری، پیشنهاد میکنند که از بدو تولد آب سالم، تمیز و ولرم به صورت آزاد در اختیار گوساله ها قرار داده شود و تا حدود ۱۰ هفتگی ، علاوه بر آب و شیر (حدود ۹ درصد وزن بدن) تنها کنسانتره دامی استارتر در اختیار گوساله باشد. البته ذکر این نکته ضروری است که مصرف استارتر در این بازه زمانی آزاد بوده و نباید میزان آن در سطل های خوراک به مقداری باشد که بیش از یک روز در ظرفها باقی بماندد.

در یک هفته الی ۱۰ روز پایانی شیرخواری و حدود زمانی قطع شیر (از شیر گیری) لازم است علاوه بر مقادیر توضیح داده شده ، مقدار اندکی یونجه پربرگ و مرغوب خرد شده نیز به استارتری که در داخل ظروف مخصوص (سطل ها) ریخته شده، اضافه شود.

بهتر است در فاصله ۳ تا ۶ ماهگی یا از زمان قطع شیر تا پایان ۶ ماهگی گوساله ها به ویژه در گوساله های ماده، مخلوطی شامل ۵۵ الی ۶۰ درصد استارتر و ۴۰ الی ۴۵ درصد یونجه مرغوب خرد شده تهیه شده و از مخلوط حاصله گوساله ها به صورت آزاد و اختیاری مصرف نمایند. بدیهی است در این فاصله زمانی گوساله ها در بهاربند یا سالن های اجتماعی بدون تراکم و با شرایط رفاهی مناسب نگهداری می شوند.

توصیه میشود برای کنترل بیشتر و بهتر رشد دامهای جوان، بدو تولد، زمان از شیر گیری و پایان شیرخوارگی ، گوساله ها توزین شده و میانگین افزایش وزن روزانه آنها در بازه های زمانی سه ماهه اندازه گیری و برای ارزیابی های کارشناسی ثبت گردد.

شرایط راحتی و آسایش گاو

کنسانتره دامی استارتر گوساله شیرخوار

آینده هرگاوداری وابسته به گوساله های پرورش یافته و جایگزین آنها با مدیریت و تغذیه مناسب است.

یکی از دلایل زود از شیرگیری گوساله ها در کنار کاهش هزینه های تغذیه ای، ایجاد شرایطی برای تکامل هر چه زودتر شکمبه است. بنابراین در اکثر گاوداری ها، از جمله گاوداری های صنعتی شروع استفاده از خوراک جامد (بصورت پلت و گاها مش) به دلیل تامین احتیاجات گوساله، بهبود رشد و از طرفی کم کردن هزینه های پرورش گوساله، به سنین پایین تر کاهش یافته است (قطع شیر).

اختصاصی دامیران: تامین اسید فسفریک؛ راه حل غایی مشکل کمبود کلسیم فسفات

مصرف خوراک های جامد بویژه بصورت پلت، باعث شکل گیری جمعیت میکروبی و تخمیر در شکمبه می شود درنتیجه استفاده از این نوع خوراک ها که باعث رشد ایده آل گوساله می شود ضروری است چرا که اگر گوساله رشد خوبی داشته باشد، اولین شیردهی به تاخیر نخواهد افتاد و شرایط برای رسیدن به نسلی نو و سالم در گاوداری فراهم می شود.

کنسانتره دامی استارتر گوساله قطع شیر

برای اینکه گوساله در سن ۱۲ تا ۱۴ ماهگی با وزن و قد مناسب برای تلقیح و در نهایت آبستنی برسد از همان بدو تولد باید با تغذیه و مدیریت مناسب، شرایطی را فراهم کرد تا جایگزین مناسبی برای گله باشد.

لذا هنگامی که گوساله حدود سه ماهه شده و بطور موفقیت آمیزی از شیر گرفته می شود، به تدریج آماده انتقال به سیستم تغذیه تلیسه هاست که می توان از مقدار علوفه بیشتری نسبت به دوران شیرخوارگی استفاده کرد.

البته لازم به ذکر است از یونجه با کیفیت در کنار کنسانتره دامی استفاده شود. لذا همه دامدارانی که اقدام به پرورش تلیسه های جایگزین می کنند باید رشد آنها را کنترل و اندازه گیری کنند.

بعد از هزینه های خوراک برای گله های شیری، بیشترین هزینه مربوط به هزینه های پرورش تلیسه است. لذا در کنار مدیریت مناسب و رعایت اصول، وجود کنسانتره مناسب نیز ضروری است.

اثرات اختلال رفتاری self sucking بر سلامت و تولیدات گاو شیری

کنسانتره دامی گاو شیری

در پرورش گاو شیری از کنسانتره دامی مختلفی استفاده میشود که وابسته به میزان تولید و مرحله آبستنی و شیردهی گاو بستگی دارد.

خوراک گاو شیری با توجه به اینکه اساس برنامه ریزی نشخوارکنندگان علوفه می باشد، اما برای تولید بیشتر احتیاج به مواد مزاد می باشد که از طریق کسنانتره دامی تامین میگردد.

سالهاست دامداران به دلایل مختلف ، کنسانتره دامی مورد نیاز را به روش سنتی و در محل دامداری ها تهیه میکنند اما امروزه استفاده از کنسانتره دامی آماه برای تولید ارزان تر و بهداشتی تر لازم و ضروری می باشد.

چالش های کیفیت و تکنولوژی تولید مونو و دی کلسیم فسفات در کشور (اختصاصی دامیران)

کنسانتره دامی کم حجم تر بوده و وقت کمتری برای عبور از دستگاه گوارش لازم دارد. از علوفه خوش خوراک تر است و همچنین تنظیم کننده انرژی و پروتئین مورد نیاز دام است.

از جمله انواع این کنسانتره دامی عبارت است از کنسانتره دامی مکمل پرتولید و سوپرتولید، کنسانتره دامی مکمل متوسط تولید، کنسانتره دامی مکمل خشک و تلیسه و کم تولید ، کنسانتره دامی مکمل انتظار زایش (آنیونیک) ، کنسانتره دامی مکمل دوره انتقال

کنسانتره دامی مکمل پرتولید و سوپرتولید

گاوهای سوپرتولید و پرتولید به گاوهای ۲۱ تا ۱۲۰ روز پس از زایمان میگویند که در این مرحله گاوها در حین رسیدن به اوج شیردهی کاهش وزن پیدا میکند. لذا این گاوها نیاز به منابع اضافی انرژی دارند (افزایش سهم غلات در جیره و کنسانتره دامی، مکمل های معدنی و ویتامینه مناسب) در این زمان افزایش مصرف ماده خشک نیز با کندی صورت میگیرد. پس علاوه بر کنسانتره دامی مرغوب باید از علوفه ای با کیفیت استفاده شود تا مصرف ماده خشک بهبود یابد و برای گاو ها فضای کافی آخور فراهم شود.

لذا باید با فرموله کردن کنسانتره برای گاوهای این دوره که غنی از پروتئین عبوری مورد نیاز حیوان در این دوره است، شرایطی را برای گاو فراهم کرد که حداقل کاهش وزن و حداکثر ماده خشک مصرفی را داشته باشد تا در این دوره پیک تولید به سرعت پایین نرود و علاوه بر حفظ شرایط نرمال برای گاو حداکثر سودآوری ممکن را برای دامدار داشته باشد. در این دوره امکان وقوع اختلالات متابولیکی، مشکلات تلقیح و ورم پستان وجود دارد که باید بهداشت به بهترین وجه ممکن رایت شود و امتیاز بدنی از ۲.۷۵ کمتر نشود.

دامداران صاحب دامدار کارت می‌شوند
کنسانتره دامی چیست ؟ انواع آن را بهتر بشناسید
کنسانتره دامی چیست ؟ انواع آن را بهتر بشناسید

کنسانتره دامی مکمل متوسط تولید

این مکمل بیشتر برای گاوهای کم تولید و گاو های روستایی مورد استفاده قرار میگیرد .

اهمیت اختصاص زمان کافی در تغذیه و نشخوار گاو

کنسانتره دامی تلیسه

بدون شک تلیسه ها را میتوان پشتوانه یک گله گاو شیری دانست. بر این اساس توجه به مدیریت و به خصوص تغذیه صحیح تلیسه ها میتواند آینده تولید مثلی و تولید شیر یک واحد گاوداری را تضمین کند.

تجربه و تحقیقات نشان داده است که هر گونه خطایی در بحث تغذیه تلیسه ها میتواند منجر به وارد آمدن خسارات سنگین اقتصادی به یک گله گاو شیری شود. به عنوان مثال تغذیه نامتوازن تلیسه ها چه به لحاظ فزونی و یا کمبود املاح و مواد معدنی و ویتامین ها میتواند باعث بروز مشکباتی همچون افزایش یا کاهش وزن تلیسه ها گردد که این مقوله خود در روند توسعه پستان و جفتگیری خلل وارد میکندو بعضا ضربات جبران ناپذیری به تولید اقتصدی شیر در یک گله گاو شیری وارد می نماید.

راهنمای مصرف کمّی و کیفی کنسانتره

توجه به آینده نگری در سلامت تلیسه برای استفاده حداکثری از دفعات زایش از اولویت های تنظیم جیره غذایی مخصوص این دام هاست.

کنسانتره دامی ویژه دوران انتقال

جلوگیری از کاهش کلسیم خون در دوره پس از زایش و وقوع هیپوکلسمی. از طریق استقاده از نمک های آنیونیک. کاهش جفت ماندگی و هزینه ها درمانی . افزایش مصرف خوراک بعد از زایش. بهبود شرایط شکمبه و رشد میکروارگانیسم های شکمبه

کنسانتره دام ویژه گاو پرواری

بهبود عملکرد دام . کاهش هزینه های خوراک . مدیریت بهتر مصرف کنسانتره

کنسانتره دامی چیست ؟ انواع آن را بهتر بشناسید
کنسانتره دامی چیست ؟ انواع آن را بهتر بشناسید

چگونه تغذیه نشخوارکنندگان را مدیریت کنیم؟

کنسانتره دامی ویژه پرورش گوسفند و بز

کنسانتره دامی به منظور استفاده در پرورش دام سبک توسعه زیادی پیدا کرده و خود برای انواع مختلف استارتر، پروار، کنسانتره بزهای شیری و … تولید میشود که هر یک برای بهبود عملکرد گله ویژگی های خاصی دارند.

کنسانتره دامی چیست؟ انواع آن کدامند؟

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

4.7/5 - (16 امتیاز)

منبع: تحریریه دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

14 + یک =