گرما عامل کاهش تولید در گاوداری‌ ها
گرما عامل کاهش تولید در گاوداری‌ ها
post

گرما عامل کاهش تولید در گاوداری‌ها

 

گرمای بیش از حد استاندارد برای گاو‌های شیری و گوشتی تاثیر منفی بر تولید دارد.

محمد مکی نیا دامپزشک و مسئول روابط عمومی شبکه دامپزشکی شهرستان شهربابک گفت: گرمای بیش از حد استاندارد تقریبا برای تمام حیوانات استرس‌زاست، اما این موضوع برای گاو‌هایی که قرار است شیر یا گوساله تولید کنند تاثیر منفی بیشتری دارد؛ به ویژه اگر این استرس حرارتی در دوران خشکی و قبل از زایمان باشد.
روز‌های داغ تابستانی، ایام ایده‌آلی برای گاو‌های شیری نیست و کاهش بروز فحلی، کاهش باروری، افزایش کیست تخمدان، افزایش سقط جنین و مرگ زود رس جنین، افزایش فاصله گذاری گوساله آوری به علت افزایش زمان برگشت رحم به حالت طبیعی، کاهش تولید شیر و… از جمله تاثیرات استرس گرمایی در گاو‌های شیری است.
استرس گرمایی بر روی گوساله داخل رحم مادر تاثیر گذار است، گوساله‌های حاصل از مادران با استرس حرارتی، هم وزن کمتری دارند و هم قدشان کوتاه‌تر است.
گرما عامل کاهش تولید در گاوداری‌ ها
گرما عامل کاهش تولید در گاوداری‌ ها
گوساله‌های متولد شده از مادران بدون استرس گرمایی، به دلیل جذب ایمنوگلوبولین بالاتر، عملکرد بهتری در سیستم ایمنی خود داشتند.
دادن خوراک تازه و با کیفیت بالا، افزایش میزان دفعات خوراک دهی با مقادیر کم در ساعات خنک روز، طراحی سایه بان و بهسازی ساختمان گاوداری، استفاده از فن و مه پاش، در دسترس بودن آب خنک و تازه، افزودن مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی و همچنین کاهش زمان انتظار قبل از شیردوشی از جمله اقدامات برای پیشگیری و کاهش استرس گرمایی در گاوداری را می‌توان نام برد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
گرما عامل کاهش تولید در گاوداری‌ ها
دپوی نهاده‌ها توسط دلالان و آقازاده‌‌ها تا مرگ خاموش صنعت دامپروری

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع:

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سه × یک =