۲۰۰ هزار راس دام سبک؛ هدف گزاری امسال صادرات کشور
۲۰۰ هزار راس دام سبک؛ هدف گزاری امسال صادرات کشور

۲۰۰ هزار راس دام سبک؛ هدف گزاری امسال صادرات کشور

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور از برنامه ریزی برای صادرات ۲۰۰ هزار راس دام سبک در کشور خبر داد.

به گزارش دامیران به نقل از ایرنا، منصور پوریان، رییس شورای تامین کنندگان دام کشور، با اعلام این خبر افزود: استان های مختلف کشور از جمله استان‌های آذربایجان غربی، خوزستان، فارس و خراسان جنوبی وظیفه تامین این تعداد راس دام برای صادرات را بر عهده خواهند داشت.

به گفته پوریان، قطر، عمان، امارات منحده عربی و عراق مقاصد صاردات دام سبک ایران هستند و مقدمات این صادرات در حال انجام است.

وی تاکید کرد: از آنجا که این میزان صادرات از مازاد نیاز کشور تامین می شود، چرا که به دلیل شیوع کرونا، تعطیلی غذا خوری ها و رستورانها و گرانی گوشت، شاهد کاهش مصرف گوشت قرمز در کشور هستیم؛ لذا این صادرات هیچگونه تاثیر منفی در بازار داخلی گوشت قرمز نخواهد گذاشت.

وی تصرح کرد: سال گذشته مجموع دام کشتارگاهی، حدود ۶ میلیون راس بود که این رقم به نسبت میزان کشتار دام در زمان قبل از شیوع کرونا به کمتر از نصف تقلیل پیدا کرده است.

پوریان با اشاره به افزایش هزینه های نگهداری دام به دلیل گرانی نهاده های دامی اذعان داشت: برای این که پدیده قاچاق دام شکل نگیرد، دولت باید صادرات دام را تسهیل نماید و از آنجا که صادرات دام برای صادرکنندگان جذاب نیست، دولت باید به فکر تمهیداتی برای روان شدن صادرات دام زنده باشد.

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور دلیل عدم جذابیت صادرات دام را هزینه های بالای صادرات دام، الزام به سپردن تعهد ارزی و انتقال ارز فروش دام به سامانه نیما خواند.

وی گفت: هم اکنون شمار دام سبک و سنگین کشور به رقم ۷۱.۵ میلیون راس رسیده که چنانچه بازار مصرف گوشت قرمز در وضعیت طبیعی قرار داشت می بایست شمار دام کشور به حدود ۶۰ میلیون راس می‌رسید.

شیوه‌نامه صادرات دام زنده شنبه ابلاغ می‌شود

پوریان با اتکا به آمار و ارقام ارایه شده از سوی دامپزشکی کشور ادامه داد: هم اکنون پرواربندی‌ها و دامداری‌های سنتی و صنعتی کشور دام مازاد دارند هرچند دولت دریک ماه اخیر خرید تضمینی دام زنده را شروع کرده است.

در حال حاضر قیمت تضمینی و حمایتی هر کیلوگرم دام زنده سبک ۶۲۰ هزار و دام سنگین غیرمولد ۵۹۰ هزار ریال است.

۲۰۰ هزار راس دام سبک؛ هدف گزاری امسال صادرات کشور

اشتراک گذاری

امتیاز شما به این مطلب

post

"اخبار سایر رسانه‌ها، صرفا بازنشر اخبار سایت‌ها و خبرگزاری‌ ها است و دامیران هیچ مسئولیتی در قبال آن ندارد."

منبع: دامیران

برای کپی کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

5 × 5 =