اخبار دامپروری و دامپزشکی کشور
بررسی دلایل افزایش قیمت تخم مرغ در ماه های اخیر صنعت طیور
بررسی دلایل افزایش قیمت تخم مرغ در ماه های اخیر

قیمت ها در مناطق و مغازه های مختلف متفاوت و از شانه ای 48 هزار تومان تا 58 هزار تومان متغیر است، مغازه داران درشتی و کوچکی تخم مرغ ها را در قیمت‌ها موثر می‌دانند اما همواره بر اساس یک قانون نانوشته تفاوت زیادی بین قیمت بالا و پایین شهر بوده و مغازه داران گاهی بر اساس جیب مشتری قیمت می گویند.

راهی برای تعدیل قیمت جوجه صنعت طیور
راهی برای تعدیل قیمت جوجه

حبیب اسداله نژاد نایب رئیس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی، با اشاره به اینکه واردات تخم مرغ نطفه دار در تعدیل قیمت جوجه در بازار اثر گذار است، اظهار کرد: بنابر سیاست اخیر وزارت جهاد مبنی بر کاهش ۲۰ درصدی جوجه ریزی واحدها کمتر از ظرفیت و افزایش فاصله جوجه ریزی، واردات تخم مرغ نطفه دار می تواند..

پرورش شترمرغ؛ تجارتی پر سود که پرِ پرواز ندارد! صنعت طیور
پرورش شترمرغ؛ تجارتی پر سود که پرِ پرواز ندارد!

شتر مرغ ، پرنده‌ای با جثه‌ی بزرگ که وزنش از ۶۳ تا ۱۴۵ کیلوگرم و میانگین قدش دو متر و پانزده سانتیمتر است. سرعت دویدنش به هیکل بزرگش نمی‌آید، هنگام خطر می‌تواند تا سرعت ۷۰ کیلومتر در ساعت بدود. پرنده مهاجری که بومی آفریقا است و سرمای منفی ۱۰ درجه و گرمای ۵۰ درجه را تاب می‌آورد.

زخم عمیق مدیریت ناکارآمد بر صنعت دامپروری نشخوارکنندگان
زخم عمیق مدیریت ناکارآمد بر صنعت دامپروری

مدیرعامل اتحادیه گاوداران و دامدارن صنعتی خراسان رضوی: غفلت در اقتصاد کشاورزی و دامپروری و مزیت‌ها و مضرات تولید، رعایت‌ نکردن آمایش سرزمینی و زنجیره ارزش، باعث زیان فراوانی در حوزه تولیدات کشاورزی به‌ خصوص دامپروری ایران شده است، به‌نحوی که هم‌اکنون به‌دلیل نداشتن یک الگوی مشخص، هرروزه با بحران‌های جدیدی دست‌وپنجه نرم می‌کنیم..

در دسترس نبودن نهاده؛ مانع تولید پایدار در صنعت دامپروری نشخوارکنندگان
در دسترس نبودن نهاده؛ مانع تولید پایدار در صنعت دامپروری

تامین نهاده دامی از مسائل و معضلات روزافزونی بوده که به طور خاص در سال‌های اخیر بهره‌برداران حوزه دام و طیور را با مشکل مواجه کرده است. حجم چشم‌گیری از نیاز کشور به خوراک دام از طریق واردات تامین می‌شود و در این میان نوسانات ارز، مشکلات حمل‌ونقل از بنادر جنوبی، افزایش هزینه‌های جانبی و نهایتا گران تمام شدن نرخ این نهاده‌ها بر شدت این مسئله افزوده است.

سهم ۱۲ درصدی صنعت دامپروری در تولید ناخالص ملی نشخوارکنندگان
سهم ۱۲ درصدی صنعت دامپروری در تولید ناخالص ملی

قدرت رحیمی در کنگره ملی و بین المللی علوم دامی که به صورت مجازی در ساری برگزار شد، با اشاره به اهمیت صنعت بزرگ دامی، وظیفه سیاستگذاران برای پیشبرد اهداف این صنعت مهم برشمرد و گفت: باید با بهره گیری از کارشناسان متخصص برای رفع چالش‌های فراروی صنعت دام کشور برنامه ریزی کرد.

محدودیت صنعت دامپروری در تولید پاییزه به دلیل دام مازاد نشخوارکنندگان
محدودیت صنعت دامپروری در تولید پاییزه به دلیل دام مازاد

منصور پوریان با بیان اینکه ادامه این روند می تواند تولید گوشت قرمز کشور را در ماه های آتی با چالش جدی روبرو سازد، افزود: از اواخر سال ۹۸ تاکنون کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا در شرایط ویژه‌ای قرار دارد زیرا با محدودیت فعالیت مراکز پرمصرف گوشت مانند تالارها، رستوران ها و افزایش قیمت این محصول، مصرف بیش از ۵۰ درصد کاهش یافته که در بازار این محصول تاثیرگذار است.

مصائب دامداری در روزگار خشکسالی نشخوارکنندگان
مصائب دامداری در روزگار خشکسالی

بروز خشکسالی‌های چندساله اخیر در کشور آسیب فراوانی به مراتع وارد کرده و ازسوی دیگر با افزایش قیمت علوفه و سایر نهاده‌های دامی، تولید گوشت قرمز با مشکلاتی مواجه شده که این روزها انعکاس این چالش‌ها را در قیمت محصولاتی که به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد، شاهد هستیم.

جغرافیای بزرگ دامداری در ایران نشخوارکنندگان
جغرافیای بزرگ دامداری در ایران

پرورش انواع حیوانات اهلی اصلی‌ترین عنصر در کشاورزی کشورهای در حال توسعه و توسعه‌یافته است؛ از این‌رو که تامین‌کننده مهم‌ترین و بیشترین ماده غذایی است. طبق برآوردهای سازمان خواربار وکشاورزی جهانی حدود ۵۰ درصد درآمد ناخالص ملی در بخش کشاورزی و بیش از ۲۰ درصد کل درآمد ناخالص ملی در بیشتر این کشورها از دامپروری تامین می‌شود (البته این آمار و ارقام در ایران بسیار پایین‌تر است).

صادرات محصولات صنعت طیور گلستان به ۱۵ کشور صنعت طیور
صادرات محصولات صنعت طیور گلستان به ۱۵ کشور

کشورهای مقصد صادرات محصولات تولیدی بخش طیور در بخش های تخم مرغ خوراکی، فرآورده های لبنی، آلایش مرغ، پا و پنجه مرغ، خوراک و مکمل آبزیان و پودر گوشت استان گلستان شامل عراق، ویتنام، کامبوج، لائوس، مالزی، ترکیه، تایلند، افغانستان، قطر، امارات، ترکمنستان، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و روسیه هستند.

دپوی ۳.۸ میلیون تن خوراک دام و طیور اخبار و مقالات عمومی
دپوی ۳.۸ میلیون تن خوراک دام و طیور

در حالیکه در جریان افزایش قیمت و بحث کمبود برخی نهاده‌های تولید یا عدم توزیع مناسب آن قرار داریم، ۳.۸ میلیون تن یعنی بیش از ۶۰ درصد از کالاهای اساسی موجود در گمرک و بنادر را سه نهاده تولید ذرت، جو و سویا با دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی تشکیل می‌دهد.

ممیزهای بهداشتی، برای مقابله با بیماری های پاییزی دام و طیور اخبار و مقالات عمومی
ممیزهای بهداشتی، برای مقابله با بیماری های پاییزی دام و طیور

مدیرکل دامپزشکی خراسان جنوبی با اشاره به وضعیت مقاومت باکتری‌ها و ویروس‌ها در مقابل سرما و گرما گفت: بیماری‌های فصلی وجود دارد به عنوان مثال در فصل زمستان و پاییز بیماری‌های سرما دوست مثل تب برفکی خود را نشان می‌دهند و نکته حائز اهمیت این است که در بحث دام‌های سبک و سنگین در حال تنظیم واکسن تب برفکی هستیم.