مقالات صنعت دام و طیور
مرغ از لانه پرید یا بر لانه نشست؟ مقالات اقتصادی
مرغ از لانه پرید یا بر لانه نشست؟

نگاهی به وضعیت این صنعت به شدت وابسته به واردات نهاده‌های دامی طی چند دهه گذشته حاکی از فراز و نشیب‌های بسیار بوده است. گاهی نایاب بوده و زمانی روی دست مرغدار مانده، زمانی افزایش نرخ و زمانی افت شدید قیمت داشته و همه این اتفاقات در شرایطی رخ می داد که سایه ارز ترجیحی بر سر کل این صنعت مانع از روشن شدن دقیق وضعیت و ارزیابی موقعیت می‌شد.

خداحافظی با اقتصاد دولتی، یک بار برای همیشه اختصاصی دامیران
خداحافظی با اقتصاد دولتی، یک بار برای همیشه

اختصاصی دامیران؛ آزادسازی نرخ ارز برای پرورش دهندگان نگرانی هایی بابت کسری نقدینگی و افزایش چندبرابری هزینه های تولید را به همراه داشت که از طرف دولت و صنعت راهکارهایی از جمله، ارائه تسهیلات کم بهره،  اجازه فروش تولیدات قبل از حذف ارز ترجیحی با قیمت های مصوب جدید، فراهم شدن امکان خرید اعتباری نهاده و صرفه جویی در مصرف خوراک با استفاده از فرمول های علمی کارخانجات تولید خوراک آماده، پیشنهاد شده اند.

بهتر است راه واردات داروهای دامپزشکی باز باشد اختصاصی دامیران
بهتر است راه واردات داروهای دامپزشکی باز باشد

شهریار صفاری مدیر گاوداری شیری صفاری در گفتگو با دامیران ضمن حمایت تمام قد از تولید داخلی داروهای دامپزشکی بر لزوم آزادی واردات با هدف حفظ رقابت تاکید کرد. ممنوعیت واردات محصولات مشابه، با وجود ظاهر وطن پرستانه و حافظ منافع تولیدکننده داخلی که به خود می گیرد، دارای ابعاد پیچیده تر..

دولت تجربه شکست خورده سرکوب قیمت‌ها را دوباره تکرار نکند! اختصاصی دامیران
دولت تجربه شکست خورده سرکوب قیمت‌ها را دوباره تکرار نکند!

مهدی نهاوندی، عضو هیئت مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دامی در گفتگویی اختصاصی با دامیران ضمن حمایت از آزادسازی قیمت ارز، بر لزوم مساعدت وزارت جهادی از طریق رفع موانع تجاری تاکید کرد. صنعت پرورش دام، طیور و آبزیان کشور، دوران سخت و پر چالشی را طی سالهای اخیر تجربه کردند. چالشهایی مانند عدم امکان برنامه..

اختصاصی دامیران: حذف ارز ترجیحی؛ هرچه دیرتر، خطرناک تر! اختصاصی دامیران
اختصاصی دامیران: حذف ارز ترجیحی؛ هرچه دیرتر، خطرناک تر!

مدیر عامل اتحادیه تعاونی های کارخانجات خوراک دام در گفتگو با خبرنگار دامیران گفت: «تاخیر در حذف ارز ترجیحی، تبعات آن را در اقتصاد کشور بیشتر و شدیدتر خواهد کرد.» مهندس جعفری با تاکید بر لزوم حذف ارز ترجیحی برای حل مشکلات واردات نهاده های دامی تصریح کرد..

سهمیه اسید ما در چنگال شرکت خدمات کشاورزی اختصاصی دامیران
سهمیه اسید ما در چنگال شرکت خدمات کشاورزی

محسن سعیدیان، دبیر انجمن تولیدکنندگان مونو و دی کلسیم فسفات در مصاحبه اختصاصی با دامیران، اصرار شرکت خدمات حمایتی کشاورزی برای استفاده از 70 درصد اسید تولیدی 2 تولیدکننده اسیدفسفریک در کشور، با هدف تولید دی آمونیوم فسفات(کود فسفاته)، و مشکلات درون صنفی و کارشکنی از طرف یکی از تولیدکنندگان اصلی این  افزودنی..

قیمت تخم مرغ باید واقعی شود اختصاصی دامیران
قیمت تخم مرغ باید واقعی شود

صنعت پرورش مرغ تخم گذار و تولید تخم مرغ یکی از صنایع با اهمیت وراهبردی در کشور ماست که در کنار سهم بالای سرمایه در گردش و تولید اشتغال در کشور، نقش بسیار پررنگی در تامین امنیت غذایی مردم دارد. آنچه که امروز آن را صنعت مرغ تخمگذار ایران می نامیم حاصل سالها تلاش، تحقیق، سرمایه گذاری و کار شبانه روزیست که به اذعان متخصصین، امروز از جایگاه با ثبات و خوبی برخوردار است که جای آن دارد..

راهکارهای نجات صنعت دام سبک اختصاصی دامیران
راهکارهای نجات صنعت دام سبک

 بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی، برای نجات صنعت دام کوچک کشور از بحران حاضر، اقداماتی نظیر تسهیل و افزایش ظرفیت صادراتی دام با رفع موانع صادرات و انجام هماهنگی های بین بخشی، بازنگری در قیمت های تعیین شده به طوری که براساس هزینه تمام شده سود معقولی برای دامدار تضمین شود..

گفتگوی دامیران با دکتر علیرضا باهنر: دانشگاه، حلقه فراموش شده زنجیره توسعه اختصاصی دامیران
گفتگوی دامیران با دکتر علیرضا باهنر: دانشگاه، حلقه فراموش شده زنجیره توسعه

 طبق نظر اساتید فن، آنچه مسلم است، یکی از راه های حرکت یک جامعه در حال توسعه به سمت توسعه یافتگی، تحول فکری نخبگان و ایجاد دانشگاه های حل المسائلی بوده، و رسیدن به این منظور از مسیر همکاری های دولت و صنعت در جهت جدی گرفتن ظرفیت های پژوهشی دانشگاه ها می گذرد. آیت الله خامنه ای، رهبر انقلاب نیز با نامگذاری سال 1401 به عنوان (تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین)، بر مفهوم این ادعا صحه گذاشتند.

صنعت دام سبک کشور در خطر افول اختصاصی دامیران
صنعت دام سبک کشور در خطر افول

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با نظر گرفتن شرایط وخیم صنعت دام سبک کشور با توجه به اتخاذ تدابیر نامناسب از سوی بدنه مدیریتی وزارت جهاد کشاورزی، در پی وقوع خشکسالی و عدم تامین به موقع و به قیمت نهاده ها، در پژوهشی ضمن تبیین دلایل رویارویی صنعت دام سبک با بحران حاضر، بر ضرورت اتخاذ اقدامات عاجل برای جلوگیری از افول این صنعت مهم و راهبردی تاکید کرده است.

زنبور عسل؛ نهاده زنده بخش کشاورزی اختصاصی دامیران
زنبور عسل؛ نهاده زنده بخش کشاورزی

صنعت پرورش زنبور عسل به عنوان یکی از صنایع زیر مجموعه بخش کشاورزی، هم از نظر تولید محصولات وابسته به زنبور عسل و هم از نظر میزان تاثیری که روی افزایش میزان محصولات زراعی و باغی که به دلیل فعالیت گرده افشانی زنبورها رخ می دهد، بسیار حائز اهمیت است ولی بر اساس شنیده ها متاسفانه زنبورداران از جایگاه واقعی خود در خانواده بزرگ تولید محصولات..

مقابله با استرس گرمایی در گاوهای شیری نشخوارکنندگان
مقابله با استرس گرمایی در گاوهای شیری

یکی از چالش های تولیدکنندگان شیر در خاورمیانه و آمریکای شمالی مقابله با استرس گرمایی در گاوهای شیری است. چرا که در این مناطق دمای هوا در اواسط روز اغلب بیش از ۴۰ درجه سانتیگراد است و این تولیدکنندگان مجبورند مدت زمان زیادی برای خنک نگه داشتن گاوهای خود تلاش نمایند. شواهد فزاینده ای وجود دارد که حتی دمای نسبتاً پایین تجربه شده در تابستان می تواند منجر به مصرف کمتر خوراک، تولید کمتر شیر..