مقالات صنعت دام و طیور
تخم اردک! یا تخم‌ مرغ؟! انتخاب شما کدام است؟ صنعت طیور
تخم اردک! یا تخم‌ مرغ؟! انتخاب شما کدام است؟

تخم اردک در مقایسه با تخم‌مرغ کاملاً بزرگ‌تر بوده و این کار تشخیص آن‌ها از یکدیگر را آسان می‌سازد. تفاوت دیگر میان آن‌ها این است که پوستة تخم اردک بسیار سخت‌تر از پوستة یک تخم‌مرغ معمولی است. هرچند این امر شکستن و ترک خوردن آن را بسیار دشوارتر می‌سازد، اما ازقرارمعلوم این امر تاریخ مصرف یا عمر مفید آن را به طور قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

جایگاه گاو چه شرایط و ویژگی هایی داشته باشد؟ نشخوارکنندگان
جایگاه گاو چه شرایط و ویژگی هایی داشته باشد؟

یکی از بهترین و مهمترین نقاط قابل تامل در بحث Comforte بخش مدیریت جایگاه گاو و آخور است. بطور مثال خنک کردن گاوها در دوره انتقال برای حفظ سلامت گاو، وزن گوساله متولد شده و تولید شیر در ابتدای شیردهی بسیار ضروری است. نکاتی که در مورد کف های لاستیکی، سربندها، سیستم سرمایشی و طراحی جایگاه زایش گاو می باشد حتما می بایست...

در جیره غذایی دام (گوسفند و بز) رعایت چه نکاتی الزامی است؟ نشخوارکنندگان
در جیره غذایی دام (گوسفند و بز) رعایت چه نکاتی الزامی است؟

جیره غذایی دام یکی از عوامل مهم سودآوری و کاهش هزینه ها می باشد. در صورت استفاده نامناسب از جیره غذایی دام ، بازدهی و در نتیجه سودآوری پرورش دام کاهش می یابد. برخی از افراد برای پروار کردن سریع تر مقدار جیره غذایی دام را افزایش میدهند که این عمل جز هدر دادن سرمایه و افزایش هزینه ها حاصل دیگری به همراه ندارد. چرا که هر دام روزانه به مقدار معینی افزایش وزن دارد.

دامپروری در شرایط آب و هوای مختلف نشخوارکنندگان
دامپروری در شرایط آب و هوای مختلف

شرایط اقلیمی منطقه شرایط آب و هوایی (نور، حرارت، باد، رطوبت و بارندگی در فرایند دامپروری در یک منطقه تأثیر به سزایی دارد. از طرف دیگر، با شناخت اقلیم یک منطقه می توان مقدمات لازم برای دامپروری را پیش بینی نمود. اقلیم به شرایط آب و هوایی یک منطقه جغرافیایی نظیر دما، رطوبت، فشارهوا، باد، بارش و سایر مشخصه های هواشناسی در مدت زمانی نسبتا طولانی می گویند..

دکتر محمدرضا مختاری: تولید صنعتی گوشت گوسفند: چرایی، چالش ها و راهکارها اختصاصی دامیران
دکتر محمدرضا مختاری: تولید صنعتی گوشت گوسفند: چرایی، چالش ها و راهکارها

در سال های اخیر در سراسر دنیا به علت افزایش درآمد، گسترش شهرنشینی و رشد جمعیت، تقاضا برای گوشت افزایش یافته است. در بین انواع گوشت، گوشت گوسفند چهارمین نوع پرمصرف دنیا بوده و در کشورهایی مانند استرالیا، نیوزلند، هند، خاورمیانه و بخش هایی از اروپا منبع اصلی تامین پروتئین مردم است.

روغن ها در تغذیه اسب (امگا ۳) تک سمیان
روغن ها در تغذیه اسب (امگا ۳)

اهمیت اسیدهای چرب و تفاوت نقش آن ها در تغذیه اسب برای سوارکاران و پرورش دهندگان اسب به خوبی مشخص شده است. روغن ها در بهبود عملکرد تولید مثلی، تقویت سیستم ایمنی، فعالیت هرمون ها، بهبود بیماری های تنفسی و بازیابی انرژی پس از تمرین نقش مهمی را دارند.

سید احمد مقدسی: خشکسالی و دخالت های دولتی، تازیانه ای بر بدنه دامپروری اختصاصی دامیران
سید احمد مقدسی: خشکسالی و دخالت های دولتی، تازیانه ای بر بدنه دامپروری

سید احمد مقدسی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران، خشکسالی و افزایش نرخ جهانی نهاده های دامی را دلایل اصلی افزایش قیمت محصولات صنعت دامپروی دانست؛ وی دخالت های دولت به تبع تخصیص ارز یارانه ای به نهاده های دام در صنعت، قیمت گذاری دستوری، جلوگیری از صادرات مازاد تولید شیر و لبنیات کشور..

مراحل شکل گیری دامداری (گوسفند و بز) نشخوارکنندگان
مراحل شکل گیری دامداری (گوسفند و بز)

دامداری يكي از مهمترين و اصلي ترين مشاغل اقتصادي و عوامل اجتماعي و تاريخي كشور است . اين حرفه، علاوه بر توليد محصولات دامي، در تثبيت موقعيت سياسي و اقتصادي نيز ، بسيار اهميت دارد. گسترش اين فعاليت، با استقلال سياسي و اقتصادي، ارتباط بسيار نزديك و غير قابل تفكيكي دارد و در اشتغالزائي مفيد و مولد، داراي نقش بسزائي است. به منظور حفظ و حراست از اين سرمايه ملي و ارتقاء و افزايش ميزان انواع..

طراحی و ساخت گوسفند داری نشخوارکنندگان
طراحی و ساخت گوسفند داری

ساختمان پرورش گوسفند و بز از قسمت های مختلفی به شرح زیر است: آغل - بهاربند - زایشگاه - بیمارستان - قرنطینه - انبار کنسانتره - انبار علوفه - سیلو - مخزن جمع آوری کود - سکوی بارگیری و تخلیه - انبار تجهیزات و ماشین آلات - دفتر کار و خانه کارگری - حوضچه های ضدعفونی - حمام ضد کنه - اتاق پشم چینی قسمت های یـاد شده برای گوسفند داری های صنعتی است که از تعداد زیادی گوسفند نگهداری میکننــد.

مقایسه پرورش دام و طیور اخبار و مقالات عمومی
مقایسه پرورش دام و طیور

از جمله فعالیت هایی که بشر از گذشته‌های دور تاکنون مشغول کسب درآمد در آن بوده می‌توان صنعت دام و طیور را نام برد. این صنعت شاخه‌هایی از پرورش حیواناتی همانند انواع طیور (مرغ، بوقلمون، شترمرغ، اردک، بلدرچین و...)، انواع دام (گاو، گوسفند، بز، اسب، شتر و...) و پرورش انواع آبزیان (ماهی و میگو) را دربرمی گیرد. شغل دامپروری از دسته شغل‌های پرسود اما درعین‌حال پرزحمت است..

چرا پرورش کبک؟ از خواص درمانی گوشت کبک بدانید! صنعت طیور
چرا پرورش کبک؟ از خواص درمانی گوشت کبک بدانید!

بسیاری از خانواده های ایرانی کبک را می شناسند و اکثر روستاییان میزبان این پرنده زیبا در مزارع خود هستند. گوشت کبک با سابقه مصرف طولانی به عنوان گوشتی لذيذ با خواص درمانی زیاد شناخته شده است. امروزه تصور بسیاری از مردم برای به دست آوردن گوشت کبک از طریق شکار است. در صورتی که میتوان بصورت صنعتی پرورش کبک را انجام داد. در این مقاله از ویژگی های جالب و جذاب گوشت کبک میگوییم تا بدانیم علاقه مردم به خرید گوشت کبک و پرورش دهندگان به پرورش کبک چیست.

نکات طلایی جوجه کشی تخم شتر مرغ صنعت طیور
نکات طلایی جوجه کشی تخم شتر مرغ

تخم های نطفه دار را جمع آوری و قبل از قراردادن آنها در دستگاه جوجه کشی برای مدتی کوتاه انبار می کنند. این شیوه کار به ویژه در شرکت های تجارتی معمول است زیرا تعداد تخم باید به آن اندازه برسد که دستگاه جوجه کشی یا انکوباتور پر شود. تخم هایی را که روزانه جمع آوری می کنند معمولا همان روز در دستگاه جوجه کشی (انکوباتور) نمی چینند، مگر اینکه دلیل اقتصادی داشته باشد.