2- مقاله نوشتاری
شیر شتر و خواص درمانی شگفت انگیز 4) تک سمیان
شیر شتر و خواص درمانی شگفت انگیز

کشور ایران به‌عنوان یکی از باسابقه‌ترین کشور‌های جهان در پرورش شتر از قافله سلامت شیر شتر باز مانده است. کنترل و درمان بیماری ها از جمله دیابت قندی، معده و روده، آلرژی غذایی، سرطان، اوتیسم، بهبود التهاب، سل و ​​هپاتیت ویروسی و با داشتن پروتئین‌های شبه‌انسولین در پروتئین‌های خود، شیر شتر اهمیت ویژه ای در درمان دیابت نیز دارد.

بیماری کانیبالیسم یا هم خواری طیور را بیشتر بشناسیم 1) طیور
بیماری کانیبالیسم یا هم خواری طیور را بیشتر بشناسیم

بیماری کانیبالیسم یا هم خواری یا همدیگر خواری یا خودخوری که در روزهای اخیر در رسانه ها در مورد آن میشنویم در بسیاری از فارم های طیور مشاهده می شود و علل مختلفی دارد که در مقاله زیر به علل و روش های پیشگیری از آن می پردازیم.

آنچه دامپزشکان میدانند اما پزشکان نمیدانند! 6) عمومی
آنچه دامپزشکان میدانند اما پزشکان نمیدانند!

آن ها از من خواستند تا به باغ وحش بروم و با علت احتمالی سکته، از قلب حیوان عکس برداری کنم. لازم به ذکر است که باغ وحش های آمریکا به دامپزشکان مجربی مجهز است که به صورت حرفه ای از حیوانات مراقبت میکنند اما گاها برای گرفتن مشاوره های تخصصی به انجمن های پزشکی نیز مراجعه میکنند و من یکی از پزشکان خوش شانسی بودم که برای کمک و مشاوره دعوت شدم.

مروری بر بیماری های متابولیک گوسفند و بز 2) نشخوارکنندگان
مروری بر بیماری های متابولیک گوسفند و بز

اين عارضه به بيماري بره دوقلو و بيماري زايمان نيز خوانده ميشود. اين بيماري يك نوع مرض در ميشها محسوب ميشود كه در گوسفند هاي تمامي كشور ها بخصوص تحت شرايط خشكسالي و يا در شرايط نزديك به خشكسالي مشاهده ميشود و در مواقعي كه كمبود مواد غذايي در فصل زمستان به صورت حاد مسيله ساز ميشود موارد اين بيماري مشاهده ميگردد.

انواع مرغ گوشتی در دنیا بر حسب نژاد 1) طیور
انواع مرغ گوشتی در دنیا بر حسب نژاد

مرغ گوشتی پرنده ای است از خانواده قرقاولان ، زیررده نومرغان، از راسته ماکیان‌ سانان. امروزه و در بیشتر کشورهای دنیا نژاد های بی شماری با انواع گوناگون از مرغ و خروس ها وجود دارد که آنها را به منظور بدست آوردن فراورده های گوشت و تخم پرورش می دهند. البته در بیشتر آنها اصلاح نژادی صورت گرفته است و در میان پرورش دهندگان و علاقه مندان به پرورش مرغ، هستند کسانی که این اصلاح های نژادی را به قصد فراوری های گوشتی و یا زینتی انجام می دهند.

تب برفکی طاعون صنعت دامداری 2) نشخوارکنندگان
تب برفکی طاعون صنعت دامداری

تب برفکی، بیماری ویروسی و بسیار واگیردار است که به عنوان طاعون برای صنعت دامداری از آن یاد می شود و به شدت به این صنعت خسارت می زند، با واکسیناسیون پیشگیری می شود و با قرنطینه، ضد عفونی و گاهی معدوم نمودن دام قابل کنترل است. گاو، گاو میش، گوسفند، بز، خوک، گوزن و آهو حساس ترین حیوانات به تب برفکی هستند

عوامل تاثیرگذار بر کیفیت گوشت طیور 1) طیور
عوامل تاثیرگذار بر کیفیت گوشت طیور

کیفیت گوشت را از طریق مواردی چون طعم، شکل ظاهری، و بافت آن تا حدودی می توان تشخیص داد و خصوصیاتی که بوسیله چشم قابل ارزیابی باشند را صفات ظاهری آن می نامند. از نظر مصرف کنندگان کیفیت گوشت بعد از پخت اهمیت بسیاری دارد، چرا که رنگ گوشت بخوبی تازه و یا کهنه بودن آن را نشان می دهد.

اهمیّت اسیدهای چرب در تغذیه دام 2) نشخوارکنندگان
اهمیّت اسیدهای چرب در تغذیه دام

چربیها در تغذیه انسان و حیوانات اهلی موضوع تحقیقات هستند. این مطالعات اغلب به گروهای ویژهای از چربیها (اشباع، غیراشباع، چند زنجیره ای غیراشباع یا گروه های چربی بر اساس طول زنجیره های اسید چرب (کوتاه، متوسط یا بلند زنجیر) تعلّق دارند.

عدم تطابق خون کره اسب و مادیان 4) تک سمیان
عدم تطابق خون کره اسب و مادیان

این بیماری یک ناهنجاری خونی است و بیشتر در کره اسب هایی که آنتی بادی ضد گروه های خونی Aa و Qa را از طریق کلستروم دریافت می کنند و این آتنی بادی سبب همولیز و آگلوتیناسیون اریتروسیت های کره می شود. این آتنی بادی ها در 3 ماه آخر آبستنی میزان بالایی داشته و یک هفته بعد زایمان به پیک می رسد.

عوامل تاثیرگذار بر تولید تخم مرغ (بخش دوم) 1) طیور
عوامل تاثیرگذار بر تولید تخم مرغ (بخش دوم)

در گله های جوان، پرندگان گوشتی و پولت های جایگزین برای جلوگیری از بروز کوکسیدیوز از داروهایی استفاده می شود که مانع از شیوع آن شود. برای مرغ های تخمگذار تجاری از آنتی کوکسیدیال استفاده نمی شود.

راهنمای مصرف کمّی و کیفی کنسانتره 2) نشخوارکنندگان
راهنمای مصرف کمّی و کیفی کنسانتره

برای رسیدن به ظرفیت مناسب تولیدی دام ها، بخصوص دام های اصیل و پرمحصول ، استفاده از خوراکی که بتواند جوابگوی نیاز های دام باشد، به شدّت تأثیرگذار است. بطوری که حتی دامدارانی که شناخت کافی از مسائل تغذیه دام ندارند، کاملأ این نیاز را درک نموده واکثرأ با کنجکاوی فراوان درصدد کشف علل موفقیّت دامدارانی هستند

عوامل تاثیرگذار بر تولید تخم مرغ (بخش اول) 1) طیور
عوامل تاثیرگذار بر تولید تخم مرغ (بخش اول)

با توجه به مواردی مثل نژاد و فصل شروع تولید تخم مرغ در طیور تخمگذاری از هفته های 18 الی 22 شروع می شود و به مدت 12 ماه سیکل تخمگذاری به طول می انجامد. 6 الی 8 هفته پس از آغاز تولید گله به پیک 90 درصدی خواهد رسید و در نهایت پس از 12 ماه تولید گله به حدود 65 درصد می رسد.

دامیران