مقاله نوشتاری
اجزا یک مقاله علمی پژوهشی عمومی
اجزا یک مقاله علمی پژوهشی

عنوان هر مقاله اولین بخشی است که توسط خواننده (خوانندگان) دیده و مطالعه می شود. هر قدر این عنوان روشن، رسا و دقیق ارائه شود، به همان اندازه مورد توجه خوانندگان قرار می گیرد. در واقع عنوان به خواننده القاء می کند که مقاله ذيل آن درباره چیست. بنابراین عنوان باید تا جای ممکن خلاصه، دقیق و دارای محتوا باشد. دقت در انتخاب کلمات عنوان در بازیابی مؤثرتر مقاله توسط سایر محققان به ویژه در روش های نوین جستجو کمک شایان می کند.

کنترل جوندگان در تأسیسات دام و طیور عمومی
کنترل جوندگان در تأسیسات دام و طیور

آیا مزرعه شما با مشکلی روبروست؟  دامداران نباید از اذعان داشتن به وجود معضل جوندگان در مزرعه خود شرم زده شوند. بررسی ها در اونتاریو نشان می دهند که ۸۰% مرغداران و ۸۹ % پرورش دهندگان خوک با معضلات مربوط به جوندگان مواجه اند. شاید هم اکنون موش های صحرایی با خانگی در مزرعه شما وجود داشته باشند. شرمندگی و تحمل هزینه در صورتی رخ خواهد داد که اقدامی جهت رفع این مشکل صورت نگیرد.

استرس گرمایی در دام و طیور عمومی
استرس گرمایی در دام و طیور

استرس گرمایی نیرو یا شرایط حرارتی مضری است که سبب به هم خوردن هموستازی بدن میشود. هموستازی در واقع شرایط پایدار داخلی بدن موجودات است که ارگان های مختلف با مکانیسم های متنوعی در جهت این شرایط پایدار تلاش میکنند. به هم خوردن این نظم و پایداری میتواند سبب کاهش رشد و تولید شود. این پدیده هز ساله خسارات بسیار زیادی به گله های گاو شیری و گله های طیور وارد میشود که از افت تولید تا مرگ دام و طیور متغیر است.

سریالی از اشتباهات استراتژیک در سطوح مختلف به یکدیگر پیوسته‌اند تا صنعت دام و طیور کشور را زمین‌گیر کنند عمومی
سریالی از اشتباهات استراتژیک در سطوح مختلف به یکدیگر پیوسته‌اند تا صنعت دام و طیور کشور را زمین‌گیر کنند

بسیاری از کارشناسان از درون و بیرون این صنایع تلاش کرده‌اند در طول این سال‌های تنش و گرفتاری، به این سوال پاسخ دهند که ریشه مشکلات این صنایع کجاست و طبیعتا راه علاج را چگونه می‌توان جست‌وجو کرد؛ اما به‌نظر می‌رسد بیشتر آنها در تحلیل‌ها و ارزیابی‌های خود این نکته را از قلم انداخته‌اند که هیچ عامل یا اشتباهی به تنهایی قادر نبوده و نیست چنین بحرانی را در این صنایع استراتژیک و به تبع آن..

پرورش بز لری ممسنی در استان فارس نشخوارکنندگان
پرورش بز لری ممسنی در استان فارس

تاریخچه پرورش بز لری ممسنی با ایل لر مرتبط است. پرورش دام (گوسفند و بز) از مهم ترین پیشه های ایل لر به شمار میرود که به واسطه آن، سالانه هزاران تن گوشت قرمز، انواع فراورده های لبنی، پشم گوسفند و موی بز تولید میشود. پراکنش عمده بز لری ممسنی در استان فارس، شهرستان های ممسنی، قسمتی از شپیدان و مناطقی از استان کهگیلویه و بویراحمد میباشد.

بیماری پنومونی واگیر در گاو نشخوارکنندگان
بیماری پنومونی واگیر در گاو

بیماری C. B.P. P یا بیماری پنومونی واگیر در گاو  بوسیله میکروبی که میکوپلاسما میکوئیدس نامیده می شود ایجاد شده که حتی با میکروسکوپ های دقیق بسختی دیده می شود. اما رشد آن با کشت مواد آلوده به میکروب در آزمایشگاه قابل مشاهده است. تمام انواع گاو ( Both Bostaurus and Bosindicus) مستعد ابتلای به بیماری هستند. بوفالوهای اهلی معمولا بیشتر مقاوم هستند..

سقط جنین در دام نشخوارکنندگان
سقط جنین در دام

چندین عامل در مرگ و میر جنین نقش دارد که می توان اختلالات ژنتیکی، فیزیولوژیک، آندوکرین یا با منها محیطی را نام برد؛ که در این میان نشان داده شده است که ۵۰ درصد سقط جنین در ثلث اول آبستنی به علت اختلال کروموزومی است. متداول ترین انواع اختلالات کروموزومی ترنس لوکیشن رابرتسونین در گاو است که کروموزوم ۱ به کروموزوم ۲۹ می چسبد.

اختصاصی دامیران؛ گفتگو با رئیس هیات مدیره گروه استیری اختصاصی دامیران
اختصاصی دامیران؛ گفتگو با رئیس هیات مدیره گروه استیری

صنعت پرورش دام و طیور هم به لحاظ اندازه و هم به لحاظ نقش تعیین کننده ای که در تامین امنیت غذایی کشور داراست از اهمیت بالایی برخوردار است که این به خوبی گویای ضرورت تامین کافی و به موقع نهاده های تولید است. گروه استیری به عنوان یکی از فعالان بسیار باسابقه، موفق و معتبر از سال 1330 در این خصوص به ایفای نقش پرداخته است. به همین..

توسعه غدد پستان نشخوارکنندگان
توسعه غدد پستان

غده پستان همانند غده های عروقی و چربی، غده ای پوستی است غده های پستان در ابتدا (دوران جنینی) به صورت مجراهای ساده اند بعد با چرخه های تولید هورمون های جنسی و دوره آبستنی کانال ها بیشتر گسترش می یابند. غده های پستانی در ناحیه سینه، شکم و یا اینگوئینال (شرمگاهی) قرار دارند فرایند نمو یافت پستان یا اصطلاح ماموژنز توصیف می شود.

منطق فازی (Fuzzy Logic) در اصلاح نژاد دام نشخوارکنندگان
منطق فازی (Fuzzy Logic) در اصلاح نژاد دام

ژنتیک و اصلاح نژاد یکی از علومی است که بر مبنای اصول آماری بنا نهاده شده و به شدت وابسته به آمار می باشد. در آمار فرض ها در واقع گزاره های منطقی هستند که با درست بوده یا نادرست یعنی دارای قطعیت یک (۱) و صفر (۰). ولی باید گفت که در دنیای واقعی و تفکر انسان گزاره ها به این قطعیت نیستند و جالب اینجاست که با همین اطلاعات غیر قطعی نتیجه گیری..

کارآفرین کیست؟ عمومی
کارآفرین کیست؟

کارآفرین شخصی است که یک فعالیت بازرگانی جدید را در مواجهه با ریسک و عدم اطمینان و با هدف کسب سود و رشد، از طریق شناسایی فرصت های مهم و تأمین منابع لازم  برای سرمایه گذاری فراهم می کند. اگرچه بسیاری از انسان ها، با ایده های بازرگانی بزرگی روبرو هستند، اما بسیاری از آنها هیچ گاه روی ایده های خود کار نمی کنند.

نظری اجمالی به اهمیت اسب در اسلام تک سمیان
نظری اجمالی به اهمیت اسب در اسلام

در میان حیوانات گوناگون اسب از موقعیتی ممتاز و ویژه برخوردار است چرا که این حیوان از قدیم الایام مونس و یار و غمگسار صاحبان خویش بوده و علاوه بر داشتن هوش خارق العاده و فراست بسیار بالا که به همین علت آن را در عربی »فرس «نامیده اند از خاصیت اعجاب برانگیز و وفاداری خارق العاده برخوردار است.

دامیران